| Strawberrymints a întrebat:

Am o căţeluşă rottweiler, are 2 luni, eu o am de mai puţin de o săptămână, şi e cam năzdrăvană. Nu ştiu cum să o învăţ să îşi facă nevoile afară, chiar şi cu uşa deschisă la terasă tot în casă intră şi face. Când o scot în faţa blocului vrea doar în braţe, cu lesa nu îi place, îi este frică de alţi câini, pisici. Când îi pun apă să bea mereu o varsă, mâncare de căţei nu mănâncă, plânge când nu mă joc cu ea, sau când dorm dimineaţa şi ea e singură. Ştiu că e normal dar nu ştiu ce să mai fac. În rest, e foarte jucăuşă şi îmi e tare dragă. Mulţumesc.

4 răspunsuri:
| loryi98 a răspuns:

Toti cateii sunt asa cand sunt mici.Eu cand mi-am luat caine si era mic il duceam si de 20 de ori afara(nu chiar.) in primele zile ca sa se obisnuiasca(era vara, deci nu era o problema), cand isi facea treburile in casa nu il certam dar ii spuneam pe un ton mai serios ca nu e voie si ca nu e bine ce face.Cainii de obicei inteleg.Ii cumparam pres special(i se spune scutec) unde puneam niste pipi de-al lui si apoi il duceam des cu nasul acolo si cam dupa o zi facea pipi facea pe pres, si il laudam, ca sa vada ca e un lucru bun(asta in prima saptamana pana ce s-a invatat afara). Faza cu plansul, da e adevarat ca la inceput trebuie sa il bagi mai mult in seama pana se obisnuieste si el.Eu ma trezeam la 7 in fiecare zi ca sa ma joc cu el, nu mai vroiam sa dorm, imi facea placere sa ma joc cu el.Nici al meu nu manca orice boabe ii dadeam.La 5 zile ii schimbam bobitele, ca se plictisea, mai faceam si amestecuri, asta pana cand am zis stop si ii puneam de mancare doar un fel si daca nu le manca il lasam in pace pana i se facea foame si manca si acum de cel putin un an numai un fel de bobite ii dau si le mananca.

| Strawberrymints explică (pentru loryi98):

Bună! Mi-a luat ceva timp să o învăţ toate lucrurile de care eram nemulţumită, acum face afară, mănâncă boabele pe care i le dau, vrea joacă mereu, când vede că mă îmbrac să ies ea se lipeşte de uşă ca să o iau şi pe ea oriunde mă duc. Alte animale prin zonă, nu mai zic, plăcerea ei. A crescut, părul şi l-a schimbat, nu mai am probleme nici cu asta prin casă, că nu-i mai cade. Cu mâncarea am învăţat-o, îi făcusem program, 3 mese pe zi, şi dacă nu mânca ce îi puneam în 15 minute, să zic, îi luam bolul şi îi dadeam la masa următoare. Aşa a înţeles că nu are de ales şi trebuie să mănânce boabe, şi cu 3 mese regulate, riscul de obezitate e mai redus happy Mulţumesc pentru sfaturi. Sărbători fericite!

| oanaana14 a răspuns:

Salut! si eu am crescut o catelusa de la 2 luni (boxer) si facea exact ce face a ta. eu te sfatuiesc ca atunci cand face lipsa mica sau mare sa o duci, dar pe moment, si sa-i bagi nasul in "ce face"..., si asa ea o sa se simta murdara. si nu o sa mai faca in casa. eu am facut in mod repetat cu catelusa mea, de vreo 3-4 ori, incearca eu am reusit. si apropo nu trebuie sa o certi atunci cand faci treaba asta. incearca si tine-ma la curent.pa

| Strawberrymints explică (pentru oanaana14):

Bună! După aproape 2 luni de la întrebare, da, pot spune că am câinele ce mi l-am dorit de la început big grin Acum am învaţat-o să facă afară, bineînţeles, ies cu ea de câte ori pot, nu mai face în casă, se abţine, căci, de fiecare dată când ieşim, ea face imediat. Acum vrea mereu afară să alerge, să se joace în zăpadă. Când vede alţi căţei vrea joacă, nu-i mai e frică, ( a şi crescut ) cu lesa şi cu mâncarea s-a învaţat. Pe zi ce trece se face şi mai frumoasă, iar eu o iubesc tot mai mult happy Mulţumesc pentru sfaturile date. Sărbători fericite!