| DeyCj a întrebat:

Dacă îmi spăl câinele cu apă, fără șampon, în fiecare zi îl va afecta cu ceva?
Nu aveți idee unde găsesc zgardă anti purici dar parfumată, nu de astea de Kaufland.
Mulțumesc anticipat de răspunsuri

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf,nu se intampla absolut nimic daca il speli zilnic, dar fara sampon, blanita lui se va deteriora si va avea si un aspect neplacut.Singurul lucru, ai grija la frig ca si el este suflet si poate raci ca si noi. Zgarda gasesti la orice magazin ZooCenter, farmacie veterinara sau medic veterinar.O seara buna.

| Kapss a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar daca zgarda ia contact direct cu apa, isi pierde calitatile sau nu?

9 răspunsuri:
| DeyCj explică:

Mulțumesc tutor de răspuns.Nu eram sigur că este în regulă. Știam că cu șampon nu î ii bine să o spăl numai la 2 -3 luni ca să nu îi afecteze imunitatea.Acuma cum îi vremea asta mai mult umedă și ea îi de talie mică se stropește și pe mustați(vb vine) cu noroi.De asta am preferat sa întreb mai bine decât să îi fac rău fără să vreau.
Clar că după baie o țin la căldură.

| RedNose a răspuns:

Daca e din cauza mirosului poti sa-i faci baita in felul urmator:
-il dai bine cu sampon
-clatesti
-pui intr-un lighean ceva, jumatate de cana de otet la 1, 5-2 l apa(eu una pun dupa ochi) si dai pe caine peste tot (evita zona intima si ochii)
-clatesti
-dai din nou cu sampon
-clatesti
Cat e ud o sa miroasa a otet, dar nu foarte rau, dupa ce se va usca orice fel de miros va disparea.

Nu e bine sa fie spala mai mult de 2 ori/luna. Daca vrei sa-l speli fiindca se murdareste de afara,spala-l doar pe unde e murdar cu apa.
Mai exista si sampoane uscate, care se pot da pe caine fara sa-l speli sau clatesti dupa.

Daca ii pui zgarda nu trebuie sa te atingi de ea, daca pui mana pe zgarda trebuie sa te speli foarte bine pe maini, in plus, te asigur ca nu are un miros tocmai placut. Daca vrei sa scapa de purici pune-i la ceafa parakill si 2 saptamani sa nu-l speli de loc; mai eviti sa-l atunci 1-2 zile zona in care i-ai pus solutia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca e deloc normal sa il speli zilnic.

zgarda gasesti la o farmacie veterinara / pet shop

| viotedy a răspuns:

Ce zgarda? Dai bani degeaba.Il speli odata-si bine-cu sampon antiparazitar pentru ei si apoi ii pui Parakil dupa cap si gata.

| tombraiderunderworld a răspuns:

Buna.
Pai zgarda anti purici gagesti la veterinar sau la farmacie veterinara, dar nu stiu sigur daca va fi si parfumata. In schimb, decat sa iti speli cainele in fiecare zi doar cu apa ( ca stiu ca nu este bine sa speli prea des cainii si pisicile ) mai bine iti iei tot de la farmacia veterinara un sampon si il speli o data pe luna ...ca mai mult nu are nevoie.
Ai grija.

| Monykafrumusika a răspuns:

Sincer nu prea stiu normal ar fi sal/o
speli o data pe saptamana si sa ai grija la urechi sa nu ii intre apa in urechi apa si cu ...sapon da ar trebui sal speli dar nu cred sincer ca ar trebui sal splei in fiecare zi ...sar putea inbonlavi sau cine site laughing)
Ok sper ca te-am ajutat
FUDA?
:* :* :*

| mirunik390 a răspuns:

Nu e nici o problema daca il speli fara sampon, pentru ca cainii sunt obisnuiti sa stea in ploaie, insa apa sa fie doar putin calduta, ca sa se asemene cu apa de ploaie.
Zgarda de la farmacia veteriara.

| ciba1one a răspuns:

A comandat prietena mea zgarda parfumata de pe site www.zgarda-parfumata.ro dar nu stiu daca e anti purici