| David_Ant_1998 a întrebat:

Salutare tuturor! Am un porcusor de guineea care este destul de grasut! Si sta toata ziua toloanit in cusca si cand il scot afara sa ne jucam nu prea se misca! Ce sa ii fac?
PS: ziceti-mi TOATE alimentele pe care le poate contine alimentatia porcusorului! Multumesc!

6 răspunsuri:
| NakaTaka a răspuns:

La porcusorii de guineea este normal sa fie putin mai dolofani. Porcusorul acela insa el este ierbivor.
Alimentatia sanatoasa este cea cu proteine si lipide multe:

Poti sa ii dai:

-spanac
-FARA ALIMENTE DE LA MAGAZIN!
-nap
-fîn
-pelete
-patrunjel
-frunze de papadie si de gulie
-morcovi si frunze de morcovi

Noroc!

| andrei123145632 a răspuns:

E timid de asta nu prea se misca. Trebuie sa se adapteze.

| David_Ant_1998 explică (pentru andrei123145632):

Il am de mult timp si nu e timid! de ieri se poarta ciudat si am observat ca atunci cand merge se clatina iar stabilitatea de pe picioarele din spate este redusa! ce sa fac?

| andrei123145632 a răspuns (pentru David_Ant_1998):

Hmm, se clatina...dul la un veterinar. E cel mai bine

| SmartBoy123 a răspuns:

Este normal sa fie mai gras si sa nu se miste prea mult. Poti sa ii dai morcovi, salata, patrunjel si alte verdeturi.

| David_Ant_1998 explică:

Porcusorul meu nu are nevoie de adaptare ca il am de 1 luna si deja sa obisnuit cu mine si familia mea dar in ultima vreme este mai inactiv! si nu stiu dc