| Andrwlu999 a întrebat:

Salutare tuturor prietenilor mei, auziți in vacanța de iarnă as vrea să merg in Bulgaria am găsit un sejur avantajos. Ei treaba e că nu pot pleca fără pisica mea Oti, s-a atașat foarte, foarte mult de mine din câte am înțeles "cică" ar trebui să îi fac pașaport OBLIGATORIU și cip dar eu nu vreau să cipez din motive personale! Îmi poate spune cineva dacă merge să călătoresc cu pisica mea fără cip?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Găsești aici regulamentul pentru a călători cu animalul tău de companie
https://europa.eu/......amp_ro.htm

Pe scurt, animalul ar trebui microcipat, să aibă un pașaport, și să aibă un certificat de sănătate care să ateste pe lângă altele că are toate vaccinurile obligatorii.

Cel mai ușor ar fi dacă ai găsi pe cineva să aibă grijă de pisicuța ta în timp ce tu ești în vacanță.

Dacă călătorești cu autobuzul, poate reușești să te înțelegi cu șoferulwinking. Dar bineînțeles că nu recomand asta.

| Andrwlu999 explică (pentru carevaescu):

Cu mașina o să călătoresc problema e că aș lăsa o cu cineva dar nu vrea să știe nici în ruptul capului o singura data am lipsit o noapte acum in urmă 3 luni dar am lăsat-o pe mama sa aibă grijă de ea a doua zi toți vecinii știau că am pisicalaughing și unde mai pui că o zi a stat în brațele mele și la wc dacă mă duceam venea și zgâria la ușă și făcea într-una miau miau Na n-am ce să-i fac așa e ea iubareata plus că de craciun nu as lăsa o pentru nimic în lume acasă... oare așa nu merge să "mă înțeleg cu Nașu" când trec la bulgari?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti sa calatoresti cu pisica daca nu are pasaport si nu are cip. Nu vad de ce nu i-ai pune insa... sau de ce nu o duci la un pethotel. Acolo are grija lumea de ea si nu deranjeaza pe nimeni

| Andrwlu999 explică (pentru suntserios):

Citește ce am scris mai sus și ai să înțelegi...|^

| suntserios a răspuns (pentru Andrwlu999):

Am citit și tot nu am înțeles de ce nu vrei sa ii pui cip.

Și nu, e o infracțiune gravă sa mituiești un polițist vamal.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se poate fara cip.Si care are fi acele motive personale? Singura varianta e sa lasi animalutul in grija cuiva, poate dintre rude sau prieteni, vecini etc. care la randul lor indragesc pisicile? Va supravietui, chiar daca ii va fi urat fara tine.

| elenafitosica a răspuns:

Eu cred ca dumneavoastră cu pisica aveți o relație mai strânsă decât cea de prietenie. Mergeți in vacanța lăsați o acasa ca saraca are nevoie de o pauza