| MasterGamer1995 a întrebat:

Se merita sa ii iau fratelui meu un Golden Retriever?
Are 12 ani. Vrea sa il tina in camera lui de 11 metri patrati sau in sufragerie, sa il scoata la plimbari.
Credeti ca e un caine potrivit pentru el? Din cate am vazut este perfect!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum a zis cineva mai jos, mai bine ia-i un caine de statura mai mica.
Depinde si ce tip de caine vrea fratele tau, mai vioi, mai `adormit`. laughing
Eu iti recomand sa-i iei Caniche. E un caine ideal pentru familie, nici prea activ nici prea monoton.
Sau daca vrea ceva mai activ, un Beagle.

| Juviia a răspuns:

Poti incerca un caine din rasa Bichon sau un Teckel!

| OneCs a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ii cumperi un Buldog Englez, gasesti si in Romania rasa asta de caine, cauta pe net.
Este locul 2 Global ca cel mai bun caine de companie dupa Labrador.
Acest caine poti sa il lasi si cu copii de 1-2 ani si sa il traga de urechi sa se auie pe el si nu le fac nimic+ca este si un caine foarte protector(locul 4 global) si nu lasa nici peri ca ii are minusculi.

| OneCs a răspuns:

De aceea i-am recomandat un buldog, pentru ca ii place sa daorma mult si e monoton.
Nu se vede cand zambeste zici ca e trist pentru ca are falcutele alealaughing

| Bellis a răspuns (pentru OneCs):

Expresia lor e aceeasi tot timpul laughing dar sunt adorabili. merge si la bloc si la casa, ca 2in1

| Friday13 a răspuns:

Pai, as alege alta rasa de caine poate putin mai mica daca totusi vrei sa il ti in casa, un bichon sau un beagle, mops sau de ce nu un labrador sau golden retriever dar este putin cam mare, spune-i fratelui tau sa se gandeasca bine, sa se informeze bine, un caine va avea nevoie de vaccinuri, microciparea, dar si frumos si iubitor si daca e la scoala nu prea vad cum la-r putea scoate de 3 ori pe zi afara

| MOvidiu a răspuns:

Este o rasa prietenoasa/protectiva dar, creste foarte mare si fratiorul tau este la o varsta destul de nepotrivita.I-ar trebui o rasa de talie mai mica. Mult succes

| Bellis a răspuns:

E perfect, dar nu pentru 11 metri patrati ori in sufragerie, iar pentru plimbari nu e suficient. Acesti caini au energie cat cuprinde. Iti sugerez sa iti reconsideri ideea.