| alexalexandrusincerul a întrebat:

Se poate folosi apa de put forat(de la bloc) pentru un peste Betta sau pentru o broasca testoasa? Si in legatura cu pestele, cand ii schimb apa cum se procedeaza? Daca apa curata e la fel ca cea de dinainte(cea murdara), adica e tot plata sa zicem, se poate baga imediat pestele in noua apa?

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Apa, indiferent ca e pentru peste sau broasca, ar fi bine sa fie lasata la decantat. Daca crezi ca are si altfel de impuritati (adica sa fie murdara, neagra, verde sau mai stiu eu ce alta culore) mai bine iei apa plata.

Daca apa e curata, poti baga pestele imediat. Cand iti faci un acvariu, trebuie sa il lasi vreo 3-4 zile sa isi faca un ciclul si acvariul inainte de a-l popula cu pesti.

Cum schimbi apa? Iei niste apa din acvariu, pui pestii acolo (galetusa, borcan, ce ai) si apoi incepi sa schimbi apa. Schimbi doar 1/3 din apa si nu mai mult, tocmai pentru a pastra acel ciclu de care ti-am zis mai sus. Pui apa curata, pui pestii la loc si gata.

Ai nevoiede un filtru bun, pompa si incalzitor si apa va fi schimbata cam la 2-3 saptamani, chiar mai mult. Depinde de speiile de pesti din acvariu.

Succes!

| Edisor27 a răspuns:

Da, se poate folosi doar ca trebuie inainte cu 2-3 zile sa iei apa si sa o pui in bidoane la decantat.iar dupa 3 zile poti sa pui linistit apa caci teoretic nu ar trebuie sa aiba nici o impuritate.
Iar cu schimbarea apei, procedezi astfel: Cand ai cumparat pestele ar fi trebuie sa iti dea o pompa speciala pentru scos apa din acvarii, daca nu te poti duce si sa cumperi una de la un pet-shop ca nu costa foarte mult (5-10 lei) *NU INCERCA CU FURTUN NORMAL*, iar dupa ce ai achizitionat acea pompa speciala vei scoate apa din acvariu pana aproape de fund *cu pestele in acvariu* iar dupa ce ai scos apa vei baga apa scoasa din put de acum 3 zile tot cu pompa.
Oricum mai multe indicatii iti va da medicul/asistentul veterinar atunci cand o sa cumperi pompa!
Succes!
P:s: Asa arata pompa https://www.google.ro/......ps?/search

| alexalexandrusincerul explică (pentru Edisor27):

Mersi mult.Si broasca testoasa? E mai putin sensibila sau si la ea trebuie procedat asa?

| Edisor27 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Tot asa trebuie procedat. Din cate stiu ea rezista si fara apa catva timp