| Pluşica a întrebat:

Stau la bloc si aş vrea sa.mi iau un animal de companie...ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| IubescAnimalele a răspuns:

Buna! Si eu sunt o iubitoare de animale la fel ca tine si eu stau tot la bloc. Nu am o gama prea variata de animale din care as putea alege... Daca ai foarte putin timp la dispozitie, iti recomand pesti de acvariu. Sunt usor de ingrijit! Rasa Betta, de exemplu, nu are nevoie de un acvariu prea mare si nici de aparat din acela care face oxigen. Primul meu animal, un porcusor de guineea, s-ar incadra la categoria "nu prea mult timp". Aici s-ar potrivi si o pasare (perus, canar, papagal etc.), dar verisoara mea (care are unul) mi-a spus ca face galagie. Poti sa iti iei de asemenea un hamster. Ti-as recomanda mai degraba acest animalut imblanit, deoarece porcusorul de guineea se face mare. Daca ai mai mult timp la dispozitie ai putea sa iti iei o pisica sau un motan. Nu e prea greu de ingrijit, insa te-as sfatui sa te documentezi temeinic in prealabil daca vrei o astfel de felina. Daca ai foarte mult timp la dispozitie iti poti lua un caine. Mai bine i-ati unul de talie mica, pentru a nu fi o problema. Totusi un caine e greu de ingrijit, caci trebuie plimbat de macar 3 ori pe zi si nu te-as sfatui sa incalci aceasta regula, deoarece il vei chinui. In fine, ti-as recomanda mai putin un catel, dar daca asta e dorinta ta, inseamna ca il vei ingriji cum trebuie. Dar ATENTIE! Presupun ca esti aleva, asa ca cine va plimba cateleul dimineata? La pranz vii obosita de la scoala(unii copii fac si scoala dupa scoala, deci stai si mai mult). Seara, cand esti obosita, trebuie sa il scoti iar afara. Bine, asta e parerea mea, eu nu am avut vreodata un catel, dar eu asa privesc lucrurile. Mult succes cu noul prieten necuvantator! happy

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ti recomand un pisoi birmanez, este ideal pentru bloc.

| mihai69 a răspuns:

Peștișor de acvariu. Nu face gălăgie, nu trebuie dus afară, nu trebuie îngrijit prea mult și nici prea des...

| stlucian a răspuns:

Am un motan dar de mic e fost invatat la baie si a mai trebuit sa-i cumpar asta

http://images6.okr.ro/......00_700.jpg

pentru unghii :D
Daca te hotarasti mai vb:-bd

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Peştii nu necesită multă grijă. Mai poţi să-ţi iei un căţeluş sau un hamster.
SUCCES!
Pa!

| Kennedy97 a răspuns:

Dacă eşti fată, recomand un câine ceva mai mic, un bichon sau un pechinez. Dacă eşti băiat, recomand un ciobănesc german sau un pitbull, ceva aşa mai mare.

| DeshiBebe a răspuns:

Hamster- miroase urat dar e dragut.
Pisica- e delicata dar cam fitoasa.
Caine- Te va iubii nespus de mult doar ca trebuie sa il plimbi etc.
Broasca testoasa- trebuie sa ii dai viermi:s
Papagal-E dragut dar face galagie.
Peste- E frumos si te face asa. bucuros cand te uiti la el dar necesita multa ingrijire.
Tu iti poti alege ce vrei!
Pa-Pa!

| Pisicuta11 a răspuns:

Un peste, o broasca țestoasă sau un peruș. Cu perusul poți vorbi și sa îl dresezi.

| deea123450 a răspuns:

Daca ai timp sa iesi afara dimineata, pranzul si seara caine. Daca nu pisica.PS si eu stau la bloc si am pisica happy

| bestguy a răspuns:

Poti sa iti iei un catel de talie mica sau mijlocie daca iti permite spatiul, iar de pe site-ul www.zgarda-caini.ro poti lua zgarda cu miros de caise si nu vei avea probleme cu mirosul de caini.