Întrebare recomandată | Ancutza12 a întrebat:

Ce animal de companie imi sugerati? Stau la bloc, intr-un apartament mai mic. Sa fie un animal usor de ingrijit. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| RetardedRacoons a răspuns:

Pestii necesita multe cunostinte atentie altfel o sa-ti moara pe capete.
Dupa soareci va trebui sa strangi destul de des.
Cainele cere miscare, trebuie sa iesi cu el, chiar si toamna-iarna cand tu n-ai calca afara nici moarta.
Pisica e ideala, nu trebuie sa-i dai prea mare atentie ca-si da singura.

| YoCookieMonster a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Pai da,dar cine curata dupa ea,cine o perie,cine ii da de mancare, cine are grija sa nu intre in anumite camere, sa o castreze etc.
Deci nu e asa de usor sa intretii o pisicawinking
Mai bine iti iei si tu un porcusor de guineea, un iepuras, un hamster ceva.RetardedRacoons a zis ca dupa soareci trebuie sa strangi des,adica o data pe saptamana,si se numesc hamsteriwinking
Si dupa pisica trebuie sa strangi in fiecare zi,sau de mai multe ori pe zi.
La pisica trebuie sa ai si litiera, s-o inveti sa faca in ea, sa ii cumperi multe jucarii si chestii, dar daca RetardedRacoons crede ca este usor de ingrijit o pisica, treaba ei/lui

| RetardedRacoons a răspuns (pentru YoCookieMonster):

Am pisica de 15 ani...E mult mai usor, litiera o ai pusa frumos la baie si ai o lopatica acolo. De castrat ti-o castreaza veterinarul. Mancare sa fim seriosi, pisica o sa vina la bucatarie dupa tine de fiecare data cand aude miscare la frigider, nu e greu sa-i dai niste boabe si sa-i schimbi o apa.

| YoCookieMonster a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Haha,si cine plateste toate astea?! Eu la asta ma refeream, dragutawinking
Si daca erai destul de desteapta, pisica traieste pana la 8 ani laughing
Eu am pisica, de vreo 4 ani, si platesc pe luna vreo 300 de lei numai pe mancare, praf de litiera.
O pisica e greu de ingrijit, si cine naiba o obisnuieste la litiera?! Daca pleci undeva, cine o ingrijeste?! Sau trebuie sa-mi iau cusca dupa mine?! laughing

| RetardedRacoons a răspuns (pentru YoCookieMonster):

Nu cred ca fata vrea sa-si ia animal fara aprobarea parintilor, probabil ca stiu si ei ce costuri implica treaba asta. Si mai usor cu vorbitu asta de sus ca n-am 14 ani draguto.
8 ani? Poate ca ar trebui sa-l anunt pe Pusu ca si-a trait traiul.

| YoCookieMonster a răspuns (pentru RetardedRacoons):

Draguto?! laughing
Am 17 ani, si anul asta implinesc 18, "draguto" laughing

| RetardedRacoons a răspuns (pentru YoCookieMonster):

I-auzi, esti aproape coapta.
http://forum.retardedracoons.com

| LadykillerR a răspuns (pentru YoCookieMonster):

Aloooo! De cand traieste o pisica doar 8 ani? Ia zi, 9 nu traieste? laughing)) Haha pisicile traiesc in medie, tinute in casa si ingrijita (bine asta depinde mult si de rasa) intre 12-14 ani. Despre mancare, mda, depinde de care ii cumperi si cat de diversificat ii cumperi, ca poate nu va lua conserva de vita Whiskas, mancare uscata Kitekat si conserva de peste Friskies... Daca se rezuma la putini bani poate lua de la Kaufland, Carrefour etc. ca acolo e mai ieftina! Plus de asta nu e cine stie ce sa o inveti la litiera, ca piscile si cainii mereu cauta sa isi faca nevoile in nisip, deci daca vede cutia si ii mai si areti prinde usor (pe ale mele nu am avut nevoie sa le invat deloc).

28 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
un catel de talie mica..pechinezlove strucklove struck, indiferent de marimea animalutului, trebuie sa ii acorzi ingrijire totala si sa ai grija de el...
O seara bunahappy

| FucktheSystem a răspuns:

-Pești. Costurile dacă vrei un acvariu ca la carte sunt destul de mari dar peștii o să o ducă bine, iar dacă vrei un acvariu simplu costurile sunt reduse, totuși trebuie să stai să schimbi apa săptămânal iar dacă ai un acvariu mai mare e incomod.
-Un hamster/porc de guineea nu recomand, hamsterii mor repede și cel mai probabil o să găsească și un mod să evadeze din cușcă și o să stai să-i cauți prin toată casa sau o să te trezești noaptea cu ei pe față iar porcul de guineea după ce crește o să miroasă urât și e foarte neplăcut să-i schimbi așternuturile.
-Un papagal e bun dar o să împrăștie puf prin casă și dacă o să-l lași să mai zboare în afara cuștii (recomandat) o să mai rămână câte un gâineaț pe ici pe colo.
-Pisica. Perfectă pentru apartament cât timp o înveți să folosească cutiuța cu nisip.
-Câine.Depinde de rasă, mulți nu sunt potriviți pentru apartament și o să te trezești cu casa distrusă(chiar dacă sunt de talie mică nu înseamnă că nu îți pot roade toate firele/cărțile, să-ți distrugă perdeaua, etc). Și un câine e o responsabilitate, trebuie să ieși cu el și dimineața și seara, fiecare specie care nevoie să facă mișcare un anumit timp pe zi, au nevoie de atenție și de joacă.
Broaște țestoase- Au nevoie de un acvariu măricel, cu apa de nivel mic, cu pietroaie pe care să iasă la suprafață, o lampă de la care să se încălzească și apa trebuie schimbată ca la pești.

Eu, personal am avut toate animalele care le-am recomandat și cel mai mult prefer să am ca acum un câine. Câinele mi se pare cea mai bună alegere dacă ai timp și ești dispusă să îl scoți la plimbare și să-i faci un dresaj minim. Dar cum zici că vrei ceva ușor de îngrijit zic că un papagal sau niște broaște țestoase ți s-ar potrivi, sau chiar o pisică.
Dacă ți-am fost de ajutor și îți plac cățeii, te invit să vezi pagina mea de facebook și dacă-ți place să-mi dai un like/share.
https://www.facebook.com/Yodapuffy?fref=ts

| Ancutza12 explică (pentru FucktheSystem):

Multumesc mult! M-ai ajutat foarte mult! happy Ti-am dat like si sharewinking

| Cookie21 a răspuns:

Pestisori, un hamster, papagali sau un caine mic happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pisica, nu face galagie, nu are nevoie afara

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare Ancutza12! Iti recomand sa iei porcusori de guineea.O seara frumoasa sa ai in continuare

| AntoniaOrman a răspuns:

Buna! Si eu stau la bloc si am un papagal, un porc de guinea si o pisicuta(pui). Unul dintre acestea iti recomand. happy

| G2225hda a răspuns:

O zebra australiana(am avut foarte multe, si pentru ca stau la casa mi-au zburat de foarte multe ori si nu le-am mai vazit nici odata:() ar fi fain e mica si draguta(nu e o zebra)uite link http://www.google.ro/......tp?/search
Sau papagal, aici iti explica cum sa-l ingrijesti
=>ww.latifa.ro/pasari/
Sa stii ca costul nu e mare, in special la zebre australinene e vreo 20-30 lei
Sper ca te-am ajutat:)

| BrokenAngels a răspuns:

Un hamster, ar fi dragut. happy, sau un porcusor de guineea, sau o chinchilla.

| tombraiderunderworld a răspuns:

Peste :* sau papagal :* pup >:d

| kyGirL a răspuns:

Eu am perusi:X
Si se intretin usor...Si iti aduce si bucurie in casahappy

| AnonimGirl2345 a răspuns:

Buna!
Eu am un catel de talie medie ♥♥♥♥ happy.
Dar! Daca doresti animale micute, care esunt usor de ingrijit, fara scos la plimbarici, fara coafat, fara prea multa agitatie iti recomand un hamster sau porcusor de guineea happy! ( Nu ca ei nu au nevoie de multa ingrijire! Si eu am avut hamsteri si 2 porcusori de guineea si necesita aceeasi atentie ca la orice animal de companie! trebuie sa ii tii COMPANIE, sa il INGRIJESTI, si sa il IUBESTI! ACORDA-I ATENTIE! puppy dog eyes. Nimic nu e mai important puppy dog eyes. Am avut si eu hamsteri si porcusori de guineea, si tot ce trebuia sa fac era sa cumpar rumegus si sa il schimb o data la 2-3 zile, sa le cumpar seminte speciale pentru ei, o bucata de lemn mica cu care sa se joace, sa roada pe ea si sa isi ascute dintii * e sanatoswinking *, un bol mic cu apa, ca si un biberon, din care sa bea happy. ) Daca vrei un animal usor de ingrijit, fara mult efort, mai ales daca esti, din pacate, o persoana ocupata, iti recomand hamster/porcusor de guineea.:X
Bafta :*.
-scuze pentru intarzierea raspunsului, sunt o noua membra TPU happy -
IUBIM ANIMALELE! ♥♥♥♥

| AnonimGirl2345 a răspuns:

Eu iti recomand cu mare dragoste un catel de talie mica ♥♥♥♥♥ happy. Este cel mai potrivit animal de companie ♥!
Eu am un ingeras mic de talie medie, unul foarte foarte frumos,foarte jucaus foarte prietenos, foarte foarte destept, foarte dragut, foarte iubitor, foarte loial si foarte cret ♥♥♥♥♥♥! Imi aduce bucurie in suflet si pe buze in fiecare zi happy ♥. Imi umple viata cu un strop de iubire neconditionata si atentia lui nesafarsita ♥♥♥!
DAR UN CAINE NECESITA MULTA RESPONSABILITATE! happy
Iar daca esti o persoana foarte ocupata,sau nu ai tu chef sa il ingrijesti foarte mult pe catelul tau, sa ii acorzi atentia ta, compania ta,sa te joci cu el, sa il cosmetizezi,sa il scoti afara la plimbari de cate ori are nevoie si sa stai cu el in marea majoritate a timpului, si daca doar esti foarte ocupata si il lasi toata ziua singur pentru iesirile cu prietenii in parc sau ce stiu eu tot felul de activitati,cainele sufera dupa tine si poate face depresie sad. Deci cainele necesita multa atentie,mult respect, multa joaca, multa ingrijire si IUBIRE! ♥
Daca vrei un animal micut, care nu necesita scosul afara, si multe altele ce un catel necesita puppy dog eyes, iti recomand un hamster sau porc de guineea happy. E cel mai potrivit happy. Acolo schimbi doar rumegusul,cumperi jucarii,ii dai de mancare si atat happy. cum ai spus,UN ANIMAL USOR DE INGRIJIT.
( nu ca, cainele nu ar fi usor de ingrijit :* ). Acum depinde si de preferintele tale ^_^.
Daca iti plac pisicile, iti iei pisica, daca iti plac cainii, iti iei caine love struck.
Am mai zis, sunt multe responsabilitati care trebuie sa le aplici la ingrijirea unui caine, mai ales ca este cel mai bun prieten al omului happy ♥.
Cine ii da de mancare, cine il cosmetizeaza, cine il scoate de 3 ori afara,cine se joaca cu el, cine il spala, cine il periaza,cine il castreaza etc? Daca nu poti sa il ingrijesti asa, ce se va alege de bietul caine?
Daca doresti un animal mic, usor de ingrijit, i-ati un hamster happy, cum am mai tot spus -.-.
Succes :*!

| AnonimGirl2345 a răspuns:

Scuze de raspuns intarziat laughing)! Sper ca te-ai prins la ce am vrut sa ma refer happy.

| costisuruniuc a răspuns:

Un hamster

| denisaijd a răspuns:

Eu as zice o pasaree genn papagal happy Nu estee foartee greu sa faci curat dupa el happy

| XxRobbixX a răspuns:

Poi.Dac Vrei Mic Ia`ti Un Caine...O Pisika; Hamster; Papagal....Vezi Tu Ce Alegiwinking Bft

| stancuioana a răspuns:

Un hamster

| crystyna92 a răspuns:

Buna! si eu stau la bloc si am o nimfa..iti poti cumpara o nimfa sau perusiwinking

| XxFamouseXx29 a răspuns:

Eu zic ca hamsterwinking