Întrebare recomandată | B3bytzaa a întrebat:

Stiti cumva ce solutii pentru puricii de pisica as putea cumpara? Am incercat si Frontline dar se pare ca degeaba. Daca stiti alte solutii sau remedii va rog sa imi spuneti.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nici eu nu sunt prea multumita de frontline. Dar problema se pune astfel:cand dai cu frontline, puriciilor nu le mai place mancarea, pentru ca acesta intra in sange si atunci parasesc animalul. Si unde se duc? In casa sau in culcusul pisicii. Asa ca, indiferent ce vei folosi contra puricilor, trebuie sa deratizezi si casa.ca altfel se va face reinfestare.
Exista la farmacia veterinara o fiola pe care o dizolvi cu apa si pe care o dai apoi pe covoare, cuverturi, etc. cu un spray.
Eu, in ultimul timp am folosit un produs romanesc care a avut efect. Si am 3 pisici. Se numeste Parakil si este relativ ieftin, cam 10 lei si are 100 de picaturi. Asa ca poti sa repeti dupa un anumit timp, cam la 3 luni.

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Frontline nu e bun de nimic. Poti sa incerci Advantage sau Stronghold, cel dintai fiind mai bun.

| argo a răspuns:

Daca are contact cu alte animale cu purici sau locul unde sta/doarme are purici poti sa tot dai cu solutii dinalea dupa ceafa.
Incearca sa dezinfectezi locul unde doarme cu ceva solutie, vezi la medicul veterinar ceri ceva.
Cumpara si o zgarda dinaia anti-purici, ceva mai scumpa si ar trebui sa fie ok - tine efectul vreo cateva luni. Sper ca te-am ajutat.