| Valy93 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare de tot rasul si jenanta laughing. Dar va e frica de radasca? big grin Unii le mai spun ragaoci.

Răspuns Câştigător
| lostsoul4ever a răspuns:

Nu imi este frica de Radasca caci sunt inofensive. Uite cateva informati utile despre : Rădașca se numără printre cei mai mari și remarcabili gândaci din Europa. Caracteristice sunt mandibulele mari și roșcate ale masculului, care seamănă cu coarne de cerb și pot fi mișcate ca un clește. La exemplare mari, lungimea coarnelor poate atinge aproape jumătate din lungimea totală a gândacului, care este 25 - 75 mm. Femelele sunt ceva mai mici decât masculii și nu au „coarne". În schimb, au un „clește" mic de care se folosesc și pentru a accesa hrană. Rădașca poate zbura. La mascul, în zbor axul longitudinal al corpului este oblic, coarnele aratând în sus.

8 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Pe vremea mea tongue ragaocile erau cum sunt cateii acum, peste tot si toti le luau in brate. deci nu mi e frica de ele pentru ca nu pot sa iti faca nimic. doar sa te feresti de coarne.

| DizzyRawrr a răspuns:

Mie personal nu-mi este frica de ele, dar am multi colegi pe care ii ingrozesc. Deci, fiecare este altfel.

| MarianWLF a răspuns:

Daca vad una o iau la fuga 150 km vitezalaughing
Sunt mari fac ca elicopteru si ai pus-o daca te-a intepat.Deci dabig grin
Apropo din coarnele lor se poate face ceva poate stii despre ce vorbesclaughing

| Valy93 explică (pentru MarianWLF):

Eu am 19 ani, ma joc cu serpii (neveninosi), cu broaste, cu tot felul de fiinte. Dar cand dau de vreo radasca, fug ca masina cu NOS laughing unii imi spun ca e ciudat cum de iau serpii in mana si fug de o fiinta de 5 cm laughing)) sunt groaznice, nu neaparat ca mi-e frica de ele, dar ma sperie laughing

| MarianWLF a răspuns (pentru Valy93):

laughing

| dragos9234 a răspuns:

Nu.Din cate stiu nu este veninoasa asa ca nu trebuie sa te sperii de ea.

| pROMANIA a răspuns:

Chiar azi am vazut una si mi-au zis colegii cum se numeste. laughing, sincer, sa vezi ditamai goanga, da. laughing))

| Nrpreferat2and8 a răspuns:

Nu imi este frica, eu am luat una si am puao intr o caserola(era ranita)era femela si totusi, ar trebui sa precizez pentru cei mai mari ca am 10 ani?