| PanteraNeagra1999 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare stupida si ciudata.dar animalele simt cand stapanul lor sufera? stateam pe pat cu iepurasul meu in brate si am inceput sa plang pentru ca duminica trebuie sa il duc la tara
si nu vreau si cum a vazut ca plang s-a urcat pe mine si a inceput sa ma linga pe fata thinking eu cred ca simte el ceva sad

8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Da, animalele percep stările şi sentimentele pe care le transmit oamenii chiar dacă ele nu pot comunica explicit cu noi.

Pa-pa.

| pwp a răspuns:

Da,animalele simt mai bine decat oamenii sentimentele.

| stlucian a răspuns:

DA!
Acum cativa ani am avut un catel "pechinez" matur si au venit in vizita niste neamuri dintr-o alta localitate care locuiau la casa.Am hotarat ca e mai bine acolo fiind curte, eu locuind la bloc, o sa-i fie mai bine.Asa a fost dar dupa discutia cu neamurile si fiind acceptata idea ca Piki plaeca am vazut in comportamentul lui timp de doua zile schimbari iar in ziua plecarii lacrimi in ochii lui negrii si nu exagerez erau lacrimi mari.
Sunt convins ca stia ca-l parasesc dar a avut o viata mai buna(si pui) si desi l-am revazut numai dupa 4 ani ma recunoscut!

Acum am un motan si e foare atent la aceste lucruri!

Cred ca animalele simt starea de spirit a stapanului mai ales daca sunt crescute de mici.

| Dan193 a răspuns:

Sau ii era doar sete )) ..mai dai apa din cand in cand =P

| Salut12 a răspuns:

Buna big grin Vei observa ca la un timp animalul va simte ceva pentru tine asa cum simti tu pentru el.Acel iepuras a stst foarte mult cu tine si acum sa obisnuit (parerea mea)
Succeswinking

| Ownagee a răspuns:

Logic ca simte, daca esti afectionata in mod particular, si animalu' simte la fel si simte starile emotionale d'aia probabil s-a urcat pe tine in momentu' cand ai plans, animalele au un simt foarte dezvoltat, in momentu' cand a percepit ceva ma refer la faptul' cand ai plans a inceput sa simta aceiasi situatie emotiva, referitor la intrebarea ta, da sunt in stare sa simta si sa perceapa starile emotive doar daca aceastea sunt afectionate cu adevarat.

| yoana22yoana a răspuns:

Da,a simtit ca esti trista.Eu am 3 pisicute, iar cand plang, sunt trista, suparata mereu vine macar una si ma face sa ma simt mai bine sau sa uit de ce eram trista.

| ursucristi10 a răspuns:

Animalele simt cand stapanul lor sufera...iti spun din propria experienta