| antonia0910 a întrebat:

M-am reintors. Scuzati-ma! Incepusem sa ma inteleg cat de cat bine cu prietenul meu pana in seara asta cand...eram la el. I-am zis daca are un pic de apa rece si mi-a zis ca nu, daca vreau sa iau un bulgare de zapada de afara cum face poli(cainele lui), explicandu-mi ca poli asa bea apa. I-am spus ca nu sunt cainele lui, sunt prietena lui si cum sa imi zica asa. ( Eu n-am simtit ca a glumit cand mi-a zis de poli, vazuse ca m-a deranjat si nici macar nu s-a scuzat, a continuat cu ceea ce zicea). Dupa aceea, i-am spus ca plec(eram la el). VOiam sa imi arate ca ii pese, sa-mi spuna ceva. Prima oara a zis sa termin, apoi zicea sa fac ce vreau, se lupta orgoliul cu el. La cateva minute, il suna doi prieteni si ii spun daca vor sa se vada la o bere. El le-a zis ca nu poate insa ca s-ar putea ca eu sa plec si vorbesc apoi. Cand am auzit aceasta convorbire, am ramas dezamagitasad m-a durut:-( Era cu mine si putea sa ii refuze din prima, ca stia ca nu vreau sa plec. Ne-am contrazis si i-am zis ca gata plec, a venit, mi-a deschis usa, s-a intors si a zis pa! I-am zis cum poate sa faca asa, si el a continuat zicand pa! Apoi s-a intors in camera lui. Fara sa ii pese. Am plecat, era ceasul aproape 9 sau in jur de 8 40. El sta intr o comuna si pentru a ajunge in bucuresti trebuie sa iau masina speciala. AM stat in fata portii lui o juma de ora sa astept masina. El probabil a vazut ca inca nu am plecat din fata portii. Nu a venit deloc, i se pare ca il iau eu de prost. Intr-un final, au ajuns parintii lui acasa, au venit la mine sa vorbeasca, le-am spus in mare ce s-a intamplat, apoi prietenul meu a iesit si a zis ca intre noi s-a terminat, ca nu se cearta el cu parintii lui din cauza mea. Ca de ce am stat in fata portii. NU stateam daca nu era ora aia, se luase cineva de mine deja. Plus ca asteptam sa iasa sa vorbim, m-am simtit atat de umilita incat n-am putut sa mai intru in curte dupa el, desi eram hotarata la un moment dat sa intru sa il chem sa vorbim. El a iesit afara si a zis ca vin prietenii lui sa il ia si ca ma lasa si pe mine daca vreau(asta pentru ca voiau parintii lui sa ma duca banuiesc). Si in timp ce isi astepta prietenii, am inceput sa il iau in brate si ma impingea, aproape ma injura si m-a facut nebuna ca de ce il iau in brate. I-am cerut iertare si i-am zis ca vreaus a vorbim. Mi-a zis ca nu mai avem ce vorbi, ca sa ma gandesc foarte bine la ce am facut, ca el nu e prostul meu. Incepusem sa plang si l-am rugat sa ne intoarcem si sa le explice baietilor ca ramane cu mine. A zis ca nu poate ca deja au venit. Am urcat in masina timp in care am plans. A tipat la mine de fata cu prietenii lui, m-am simtit ultimul om in fata ochilor lui. L-am luat de mana tot acest timp, nu si-a luat mana de la mine si de-abia l-am convins sa se dea jos din masina sa vb 2 minute. A acceptat, mi-a zis ca se duce cu baietii la o bere, atat! I-am zis ca nu pot sa ma duc plansa acasa, ca nu pot merge. A zis ca daca nu ma duc acasa chiar ne despartim. SINCER? SIMTEAM NEVOIA SA MA DESCARC, SA VORBESC CU CINEVA, CHIAR SI UN NECUNOSCUT. Teama sa nu se ambitioneze si mai mult m-a facut sa ma duc acasa. Mi-a zis ca vorbim maine, ca trebuie sa imi cer iertare parintilor lui. Vreau sa zic ca deja am facut acest lucru, le cerusem. I-am zis ca daca tine la mine si ma iubeste cum a zis cum a putut sa ma lase sa plec de parca eram un nimeni si mi-a zis sa termin cu vrajelile astea. Ma simt atat de rau si sunt trista. Cand ma supar asa, nu pot sa dorm, imi vine sa plang si nu sunt in stare sa vorbesc cu nimeni, intru intr un inceput de depresie.Va rog spunet-mi din nou ce parere aveti. Imi vine sa cred ca eu am gresit, nu el. Nu stiu ce sa fac. AM incercat atunci sa il sarut si sa il iau in brate si ma izgonea de langa el zicandu-mi ca ne despartim. Daca nu voia sa se ajunga la situatia asta, de ce nu a incercat sa vorbeasca cu mine deloc? Nu aveam nici bateriela telefon, masina speciala nu venea si nu aveam nici atatia bani de taxi. Cat am stat in fata portii oprise un baiat langa mine si m-a intrebat ce fac, i-am zis ca il astept pe prietenul meu, ca am plecat. Mi-a zis...cum te-a lasat sa pleci.sad Numai prietenul meu nu vede ca greseste, el considera ca are rabdare cu mine. Recunosc, am exagerat plecand, pe moment nu am realizat ca fac gresit. Dar cand am vazut ca mi-a zis de 3 ori pa chiar nu am putut sa mai raman, m-au durut faptele lui care au urmat. Eu voiam sa il iau in brate iar el ma impingea. sad Nu stiu ce sa zic. Raspundeti-mi va rog si nu ma criticati, chiar asa s-a intamplat, cu toate detaliile acestea.

73 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ati gresit amandoi, el ca te-a lasat sa te pui in pericol, tu ca ti-ai facut ambitia si ai plecat. dar, din clipa in care ai plecat, te privesc riscurile, nu mai e raspunderea lui si nu ai nici un drept sa-i reprosezi ca nu aveai baterie si bani si s-a luat cineva de tine. Trebuia sa te gandesti la toate astea inainte si sa-i spui: te rog, da-mi bani de taxi sau ajuta-ma sa ajung in oras ca eu nu am cum si nu vreau sa risc inutil.
Oricum, gluma lui cu catelul fusese relativ nevinovata, dar inteleg ca te-a deranjat, insa ai dramatizat excesiv si dintr-o mica prostiuta ai incercat sa-ti impui vointa cu orice pret. Si ai creat toata situatia asta care a demonstrat un singur lucru: ca nu va iubiti deloc (nici tu pe el, nici el pe tine) din cauza orgoliului fiecaruia. Cere-ti inca o data iertare de la parintii lui si incheie relatia asta car inca nu te-ai umilit de tot aratandu-ti neputinta de a-l iubi. O sa gasesti altul pe care il vei iubi.

| antonia0910 explică (pentru Brigaela):

Pai nu, eu m-am suparat si pentru faptul ca exact atunci sunase prietenii lui si el le-a zis sa il sune in 5 min ca eu plec. De atunci m-a deranjat, trebuia sa le zica ca nu poate(scuze cacofonia). SI cand a fost sa plec sa nu zica pa si sa se intoark in camera, mi-a deschis usa si a plecat... putea sa mi zica orice dar el tacea si a zis de vreo 3 ori pa. Eu l-am strigat din usa. Intr-adevar, m-am simtit umilita si poate si orgoliul nu m-a facut sa ma intorc. Dar daca el s-a intors in camera lui, ce puteam sa fac? sad plus ca dupa aceea am vb cu el si am incercat eu sa il impac si ma respingea...ma vedea plangand si el statea sa rada cu baietii( ca venisera sa il ia)

| Brigaela a răspuns (pentru antonia0910):

Asa cum am zis: nici lui nu-i pasa prea mult de tine, ci mult mai mult de orgoliul lui. Tu nu ai gresit ca ai plecat, ci ca ai plecat in noapte, expunandu-te la pericole.

| antonia0910 explică (pentru Brigaela):

Pai voiam sa vad daca are si el vreo reactie buna,sa vorbeasca cu minesad. Sincer? Eu n-am stiut ca nu mai prindeam maxi taxi. EL mi-a spus ieri ca stia ca nu mai e. Stia ca n-am nici baterie, de aceea stateam la el la poarta, ma gandeam ca iese sad si nu a iesit decat cand au venit parintii lui. Si nici atunci nu iesea daca nu veneau baietii...si asa m-a dus si pe mine acasa. Eu plangeam langa el si incercam sa il iau de mana iar el radea cu baietii si se uita la mine uratsad trist

| Brigaela a răspuns (pentru antonia0910):

Nu se plange in fata unei persoane care nu ti-a demonstrat in situatii de viata si de moarte ca te respecta, fiindca asta te umileste si automat o face sa-ti foloseasca slabiciunea. E firea umana, de aceea tu trebuie sa te comporti cu mai mult demnitate, asa incat sa impui respect si sa-ti alegi mai bine persoanele din anturaj. Sincer, eu nu m-as fi dus in ruptul capului la un astfel de om acasa.

| antonia0910 explică (pentru Brigaela):

Stiu ca m-am umilit si injosit, sunt constienta. De asemenea sunt constienta ca ar putea gandii sa faca mereu asa pentru ca sunt eu moale. Incepusem sa ne intelegem mai bine. Desi mai mereu m-a facut sa ma simt urat.

| antonia0910 explică (pentru Brigaela):

Nu am putut sa ma abtin in acele momente,chiar mi-era greu cand el zicea ca s-a terminat intre noi,ca m-au vazut ai lui si din cauza asta se cearta cu ei. Nu stiu, nu ma puteam abtine sa nu plang, chiar daca incercam. De aceea am si incercat sa il iau in brate, sa il pup si mi-am cerut tot eu iertare.

| Brigaela a răspuns (pentru antonia0910):

Te inteleg destul de bine, dar chiar cred ca trebuie sa-ti alegi mai bine partenerii. Altfel ramai, nemeritat, cu acest gust amar si e pacat.

NOname
| NOname a răspuns:

Sfatul meu: Pleacă și nu mai privi înapoi!
Acest om nu e pentru tine, Antonia, iar iubirea, chiar dacă a existat cândva, nu mai există. Și nici respectul n-a mai rămas, deloc. Și chiar dacă vă veți împăca acum, peste câteva zile sau săptămâni o să ajungi să pui iar cam aceeași întrebare, pentru că și așa i-ai permis deja prea multe, iar cum dragoste și respect nu există, se vor crea situații tensionate la fiecare pas și rupturile se vor produce iar și iar, până te vor epuiza de tot, până te vor stoarce de ultima picătură de energie. Iar finalul oricum va fi același și nu-l văd deloc roz.
Merită?

Nu mai fi victimă!
Poți! Trebuie doar să vrei. Cu adevărat!
Pune punct acum, oricât de greu ți-ar fi, ca să nu suferi și mai mult în viitor!
Nu ai nevoie în viața ta de un astfel de bărbat, care te desconsideră și ca om, și ca femeie și căruia nu-i pasă nici de tine, nici de ceea ce simți.

Nu te mai umili și nu-ți mai distruge viața, rămânând lângă el! Mai sunt bărbați pe lume și vei întâlni pe cineva care va ști să te aprecieze la adevărata ta valoare, să te iubească, să te respecte și nu va face din viața ta un chin continuu, cum e acum, ci o va umple de bucurie, de liniște sufletească, de zâmbete și emoții pozitive, așa cum e și normal între doi îndrăgostiți.

Nu-i mai căuta scuze, nu te mai minți singură (ceea ce pare a fi gelozie, dovadă de dragoste, este doar orgoliul lui de mascul și posesivitate - te consideră proprietatea lui) și nu te mai agăța de o relație fără viitor!

Fă-ți un bine și rupe-te de el, de tot!
O să fie greu o perioadă, dar în timp o să-ți mulțumești singură că ai reușit să te eliberezi.
Bagă-ți bine în cap: acest om Nu te iubește! Cine iubește nu face așa ceva. Ești jucăria lui, cățelușa, cu care și-a permis să te compare, nu iubita (știu că te dor cuvintele mele, știu că dor mult, dar trebuie să le auzi de la cineva, ca să te trezești la realitate).

Pleacă și uită-l!
Nu contează cine unde și cât a greșit. Contează că nu este cineva pentru care merită să lupți și, orice ai face, nu veți fi împreună. Această relație nu are un viitor, s-a uzat. El s-a plictisit, tu te agăți de amintiri și speranțe (e un fel de dependență în cazul tău și e posibil să ai nevoie de ajutorul unui psiholog), iar de iubire nu poate fi nici vorbă.

Nu-ți mai prelungi suferința și spune "stop" acum! Fă-o pentru tine, Antonia! Meriți!
Știu cât doare și știu că te îngrozește gândul, dar e spre binele tău.
Dacă aș vedea măcar o mică speranță (și nu te-aș vedea chinuindu-te atât), răspunsul meu ar fi sunat altfel, însă îmi pare foarte rău, dar n-o văd și nu am nici un interes să te mint. Sunt doar o străină. Îți spun doar ceea ce văd, ceea ce este evident. Iar din afară de multe ori se vede mai bine.
Iar noi, nefiind implicați emoțional, putem oferi o părere obiectivă, care va da rezultate pe termen lung, nu doar pe moment.

Din toată inima îți spun, pleacă și fă-ți o viață alături de cineva care va ști să te iubească și să te prețuiască!
Rămânând alături de acest om, îți semnezi singura o condamnare. Nu va ieși nimic bun. Chiar dacă vă veți împăca acum. Nu mai are rost să te amăgești.
Dă-ți o șansă la fericire, la libertate, la liniște sufletească!
E mai bine să suferi o dată, decât toată viața!
Multă baftă, putere și înțelepciune îți doresc!
Ai grijă de tine!

P.S. Tare mult aș vrea să reușești să faci ceea ce ți-am spus. Nu are rost să mai amâni.
Caută în tine acea putere și ambiționează-te să stai departe de acest bărbat! Ar fi cel mai bun cadou de 8 martie pe care ți l-ai putea face...

| ZvT a răspuns:

Dacă ne ceri să nu te criticăm înseamnă că te simţi vinovată. Lui nu îi convenea ceva la tine de mai mult timp, iar tu eşti prea sensibilă.

| antonia0910 explică (pentru ZvT):

Nu, el ma face sa ma simt vinovata, da vina pe mine si ma face sa cred ca asa e. De aceea incerc sa ma sfatuiesc cu alte persoane care privesc din exterior.

| Fizy93 a răspuns:

Chiar il iubesti, chiar daca am doar 19 iti jur ca deja am cunoscut iubirea. Ce pot sa iti spun e ca el nu stiu daca te iubeste, poate ca te iubeste dar nu-si da seama ca te poate pierde, vede ca te intorci mereu la el si de aceea poate are tupeu sa se comporte in halul asta, nu ai gresit cu nimic doar ca il lasi sa faca asta din tine. Esti fraiera lui (scuze de vorba aceasta), iti recomand sa te desparti de el, sa ii zici ca s-a terminat din cauza ca e cu prietenii lui si pe tine te pune pe locul doi si pentru ca se poarta urat cu tine. Daca o sa te caute dupa o zi, o saptamana impacate cu el dar fa-l pe el sa se roage de tine pana aproape sa planga pentru ca atunci o sa isi da seama ca a gresit, dar daca nu iei atitudine o sa te desparti odata de el si atunci o sa il urasti, iar daca nu o sa te desparti o sa fii mereu bataia lui de joc, o sa te aibe mereu la mana. Fa cum vrei dar eu asta stiu 90% ca ar fi cel mai potrivit sa faci!

| GEORGE a răspuns:

Wow, sincer cred ca esti nebuna. deci cum doamne iarta-ma sa se comporte asa cu tine si tu sa tot incerci sa te impaci cu el, imi dau seama ca il iubesti mult dar crede-ma nu merita, daca s-a comportat in halul asta eu cred ca ori era beat, ori e prost, cel mai bine e sa nu il mai bagi in seama o perioada si atunci el isi va da seama ca a pierdut cv foarte important, pe tine. daca nu isi va cere scuze cred ca nici nu te iubeste, uneri noi baietii mai avem momente din astea sau cel putin si eu fac asa, diferenta e ca eu ii spun ca am glumit si ea stie asta asa ca nu se supara. el...chiar nu stiu ce fel de persoana e.

| antonia0910 explică (pentru GEORGE):

A zis ca vorbim maine. I-am zis sa ramana cu mine in seara asta sa vorbim. A zis ca au venit baietii si ca nu poate. El spune ca ma iubeste sad Am gresit eu cand am vrut sa plec? Am incercat sa explic pe detalii cum a fost situatia, tocmai sa nu imi dati mie dreptate in cazul in care nu am. E o persoana foarte ambitioasa si mandra.sad

| seby4music a răspuns (pentru antonia0910):

Nu ai gresit cand ai vrut sa pleci, ai aratat ca te-a deranjat ce a zis el adica comparatia cu catelul lui e normal.eu zic sa treci peste sa incerci sa il uiti pe bune stiu ca e greu dar dupa chestia asta.a aratat ca nu te merita.

| GEORGE a răspuns (pentru antonia0910):

Toti baietii suntem oh go on si nu cred ca ai gresit cand ai spus ca pleci, el trebuia sa isi dea seama ca a gresit, ideea e...deci cum sa iti deschida usa sa te dea afara? un sfat de la mine: ALTU' ca asta din cate imi dau eu seama a cam expirat vorba lui ZVT cel mai probabil abia astepta momentul sa ii gresesti ca sa aiba motiv sa va despartiti...thinking dar e ciudat ca a zis sa vorbiti maine, eu cand m-am despartit de fosta nu am vrut sa mai vorbim "maine"

| antonia0910 explică (pentru GEORGE):

Pai el probabil voia sa se vada cu prietenii lui si i-a convenit cand am zis ca plec. Nu a incercat sa ma opreasca. Dar m-a lasat singura la ora aia cand putea sa iasa sa vorbeasca. Intr-adevar am pornit de la un lucru mic si s a ajuns aici. A zis ca vorbim si lamurim maine. El spune ca tine la mine,poate de aceea vrea sa vorbim, dar de ce se poarta asa? CRed ca trebuia sa il bucure faptul ca l-am luat in brate.el dimpotriva, chiar il enervam, se enervase

| GEORGE a răspuns (pentru antonia0910):

Da eu ce incerc sa iti explic mai? tie ti se pare ca te iubeste daca a preferat sa se duca cu prietenii in loc sa stea cu tine? asa crezi tu? acum faci ce vrei dar zic si eu.

| antonia0910 explică (pentru GEORGE):

Pai nu e vorba doar de seara asta,mai are un prieten pentru care chiar ma lasa. Mai ales inainte,stabilea o intalnire cu mine si m-a lasat ca sa se duca la el. SI multe multe faze urate sad Insa el nu se vede, lui i se pare ok cum face cum gandeste cum procedeaza, rar si-a cerut scuze si atunci mandru. Iar daca continuam sa lamuresc cu el se supara pentru ca nu imi trece

| GEORGE a răspuns (pentru antonia0910):

E tare ciudat, ce sa zic.thinking cati ani are?

| antonia0910 explică (pentru GEORGE):

22 de ani

| GEORGE a răspuns (pentru antonia0910):

Mda, multi inainte, poti sa te superi pe mine, dar cred ca eu la 16 ani am mai mult creier decat el

| antonia0910 explică (pentru GEORGE):

Nu ma supar. Eu asta voiam sa aflu, parerea voastra, care credeti ca e gresit. Pentru ca el da vina pe mine si ma face sa cred ca are dreptate. Ca am gresit. De 1 martie, nici nu a petrecut cu mine decat 1 ora jumate la un suc apoi s-a dus la prietenul lui. M-am suparat pentru ca i am zis dinainte ca ar fi frumos sa renunte la prietenul lui si sa stea cu mine. Facea: ce legatura are 1 martie cu tine? 1 martie vesteste venirea primaverii. I-am zis ca in primul rand are legatura cu noi, e ziua in care ne am oficializat relatie...sad

| GEORGE a răspuns (pentru antonia0910):

oh go on nu ai nevoie de parerea nimanui ca sa iti dai seama ca el a gresit. stai linistita ca stii vorba aia sunt multi pesti in ocean oh go on eu nu sper sa te impaci cu el. stii de ce? dragostea e oarba si tu poate nu il vezi dar noi ne dam seama mult mai usor ca nu te iubeste si chiar daca o face, cu un astfel de comportament...deci chiar nu merita sa iti bati capul cu el. sincer, parerea mea asta e. am mai spus, decizia iti apartine ca doar nu o sa alegem noi pentru tine

| janeD0oe a răspuns:

I-ai permis prea multe de are atata tupeu...el e nesimtit si tu il iei de mana? normal ca face figuri.impune-te un pic fa-l sa inteleaga ca matur este fiecare sa-si recunoasca greseala tu cere inca o data scuze parintilor ca nu e greu ca sa vada apoi asteapta si de la el niste scuze pentru glumele proaste cu cainele lui, cu felul in care s-a purtat cu tine si fii atenta ca asa cunosti un om cum se va comporta pe termen lung anume cum se poarta cand este suparat.ce a facut el e de prost gust poti sa-i spui ca indiferent de ce se intampla intre voi o fata nu se lasa amanet in strada noaptea...tu pe omul asta te bazezi? impune-te putin dar cu calm si prin discutii pentru ca baiatul asta trebuie sa-si vada un pic lungul nasului are prea mult tupeu

| antonia0910 explică (pentru janeD0oe):

Of, am incercat de atatea ori sa vorbesc serios cu el, parca nici nu ma asculta. Da, asta ma doare, ca m a lasat singura noaptea, si-a sunat prietenii si le-a zis ca vine, iar eu nici nu aveam cu ce sa plec, stateam in fata portii ca si cum eram a nimanui sad

| janeD0oe a răspuns (pentru antonia0910):

Normal ca te deranjeaza si nici n-ar trebui sa accepti asa comportament.intrebarea mea este de ce esti asa moale adica el greseste tu iti ceri scuze el greseste tu il iei sa-l impaci...si da-mi alt motiv in afara de iubire ca se vede din ce am citit ca tu iubesti mai mult in relatia asta.

| janeD0oe a răspuns (pentru antonia0910):

Parerea mea desi nu te cunosc e ca meriti mai mult de atat baiatu asta e clar ca habar n-are ce inseamna sa te porti frumos cu o fata...sa o respecti si sa o iubesti asa incat sa te tina langa el. pune picioru in prag si spune-i ce te deranjeaza si ce vrei sa schimbe si daca o face macar daca incearca inseamna ca merita sa ai rabdare cu el daca nu nu-ti mai pierde timpul si demnitatea cu asa oameni.

| antonia0910 explică (pentru janeD0oe):

Da,sunt moale,mi s-a mai zis. Dar cand stau si ma gandesc si vad ca el d vina numai pe mine, ma face sa ma gandesc ca intr adevar, e vina mea! De aceea va intreb parerea voastra, obiectiva. Am incercat sa explic exact cum a fost. Mi-am cerut iertare pentru ca voiam sa raman cu el.sad

| antonia0910 explică (pentru janeD0oe):

Am incercat de atatea ori sa vorbesc serios cu el,crede-ma. Mereu parca nu ma asculta,se plictiseste, asteapta sa termin de vorba. Chiar ma consum sa vorbesc cu el si el nici nu imi raspunde uneori. Mereu incerc sa trag de el sa vorbim, sa comunicam. Cand merg la el il ia somnul mereu. Are un prieten bun cu care sta mereu pana la 1 noaptea si au mereu de discutat, se uita la filme, si alte lucruri. CU mine e atat de diferit.

| seby4music a răspuns (pentru antonia0910):

Incearca sa faci ceva sa nu te mai gandesti la el.si eu trec printr-o prioada de despartire si stiu cat de urat e...trebuie sa vorbesti cu cineva sa iti mai treaca supararea crede-ma stiu cat de aiurea te simti.

| janeD0oe a răspuns (pentru antonia0910):

Da a fost vina ta ca ai cerut un pahar cu apalaughingia-l cu incetisoru si invata-l ce inseamna si nevoile altei persoane nu numai ale lui. arata-i cum tu te gandesti la binele lui si el nu te considera la fel de importanta. vorbeste cu el chestia asta calm sa inteleaga nu sa sara de cur in sus sa vrea sa se desparta. spune-i tot ce te deranjeaza ia-l cu incetisoru ca o sa te manance chestiile astea pe dinauntru si o sa te trezesti ca o sa te urasti ca permiti asa niste lucruri sa ti se intample.protejeaza-te oleaca singura ca se vede ca el nu o face pentru tine

| antonia0910 explică (pentru janeD0oe):

Ai dreptate dasad eu imi puneam singura apa, doar am intrebat daca are apa rece. Ca cea care era langa noi era la temperatura camerei. O sa incerc sa vorbesc dar nu stiu cum sa procedez, cum sa fiu rece. Exista oameni care din orgoliu nu mai vb cu cineva chiar daca tine la persoana respectiva?

| janeD0oe a răspuns (pentru antonia0910):

Ok eu ca persoana orgolioasa o sa-ti spun cam ce functioneaza la mine. daca fac ceva gresit sa zicem daca tipi la mine te crizezi si te agiti nu te iau in serios.te iau in serios daca vorbesti calm daca spui lucrurilor pe nume si te descarci intr-o discutie normala fara tipete fara crize. apoi imi dai posibilitatea sa zic si eu ce ma deranjeaza spun si e si mai bine. dioscutoia se opreste acolo nu ma pune sa promit sa ma schimb pe moment.bag la cap si schimb lucrul respectiv singura dupa ce mi l-ai zis fara sa faci prea mult tam tam ca atunci nu o sa mi se para ca fac mare lucru daca ma schimb.incearca asa

| Purec a răspuns (pentru antonia0910):

Dar de ce vrei sa ramai cu el cu orice pret? Aproape ca nici nu imi vine sa cred ca a facut asa ceva. Ce ai povestit tu aici e peste orice limite ( nici nu credeam ca poate exista un om asa de cretin sa faca cum a facut el) Te cred ca il iubesti, dar totul are o limita. Si-a batut joc de tine in cel mai aiurea mod. Nu merita nimic, nu ii mai da alta sansa. Nu te impaca cu el. Daca insa te impaci cu el dupa ce a facut, esti o proasta ( scuze expresia) si iti meriti soarta

| antonia0910 explică (pentru Purec):

Of si a facut mult mai multe, mai am postata o intrebare tot in legatura cu el. Nu stiu de ce, eu incerc sa salvez sa ma impac. Vreau o iesire. Dar m-am umilit atat de mult, m-am injositsad Putea sa ramana cu mine pana la urma si sa le zica baietilor ca sa nu mai vina. Eu eram in fata portii si vedea prea bine ca nu plecasem iar el isi suna baietii sa vina sa il ia sad

| Purec a răspuns (pentru antonia0910):

Nu te iubeste. Isi bate joc de tine si isi va mai batea joc mult si bine pana sa deschizi tu ochii mari!

| antonia0910 explică (pentru janeD0oe):

Nu am tipat deloc la el. Eu ma mai descarc la el prin mesaje si il deranjeaza.Cand l-am luat in brate nu ma crizam doar voiam sa trecem peste,nu-mi venea sa cred cum se purta. Imi spunea ca tot eu l-am dezamagit,dadea vina pe minesad Mereu cand vb cu el,vorbesc calm,incerc sa explic, serioasa, dar nu zice nimic, incepe sa glumeasca sa rada. Iar daca e serios ajunge sa se supere pe mine de parca cine stie ce zicsad

| Purec a răspuns (pentru antonia0910):

Mai are si 22 de ani. Nu e un copil. Nu ii mai permite nimanui asemenea lucruri. Deci pe bune de nu ma enerveaza pe mine cum se poarta cu tine. Baga-i mintile in cap. Ce taran plin de el si mandru. I-as bate numai in cap pe cei ca el ( SI asa nu le foloseste la nimic)

| Purec a răspuns (pentru antonia0910):

Am citit si cealalta intreabre a ta.Sincer nu imi vine sa cred sad Nu ii mai suporta tampenile. Nu te emrita. Iar tu.din felul in care vorbesti si ce spui ca ai facut pe el si ca incerci sa il intelegi, incerci atat de multe iar el isi bate joc de tine. Pai un baiat normal ar face orice pentru tine...esti mult.mult prea buna pentru el. Ai si putin respect pentru tine. SI fugi cat mai departe de langa el

| antonia0910 explică (pentru Purec):

Dar de ce sa imi faca chestia asta? Ca eu chiar nu l mint. Voiam o relatie serioasa cu el si sa fie bazata pe sinceritate

| Purec a răspuns (pentru antonia0910):

De ce iti face asta? Pentru ca nu te iubeste, te considera proasta, te considera fraiera si nu te doreste. Probabil si-a dorit doar sa faca sex cu tine si il enervezi. Are o viata a lui si nu te incadrezi in planurile lui. Nu ii pasa de tine decat ca sa aiba o fraiera cu care sa o faca. Stiu ca sunt dur, dar sunt absolut sigur ca asta e realitatea.Probabil chiar vorbeste cu prietenii despre cat de fraiera esti tu. NU VALOREZI NIMIC PENTRU EL. Probabil cainele lui e mai important decat esti tu pentru el. Deschide ochii mari ( beleste ochii ca altfel belesti... altceva).

PS: imi pare rau ca sunt dur cu tine...dar chiar imi doresc din suflet sa iti dai seama ce fel de om iubesti si sa iti gasesti cu adevarat dragostea.

| antonia0910 explică (pentru Purec):

SUnt de acord cu ce zici fara faptul ca vb cu prietenii lui de mine si rad. Dar imi spune ca tine la mine,m-a prezentat parintilor lui, nu stiu ce sa mai cred sad nu ii inteleg comportamentul. Va multumesc frumos pentru sfaturi si scuzati-ma de stres. As vrea sa renunt la el, sper sa pot. Daca ii va pasa ma va cauta.

| Purec a răspuns (pentru antonia0910):

Nu prea ai de unde sa stii ce face el cu prietenii lui. Dar nu trebuie sa iti mai pese de el. Vezi ca ai un mesaj privat. Imi pare rau daca te-am jignit cumva prin ceea ce am spus. Nu asta a fost intentia mea, doar ca mi-am pierdut putin controlul ( m-am enervat vazand felul in care iti face rau) Meriti mult mai mult, dar vei avea parte de ceva mai bun, doar daca esti pregatita sa cauti ceva mai bun. Sa ma tii la curent cu ceea ce faci te rog

| antonia0910 explică (pentru seby4music):

Da,asta incerc sa fac. Dar nu pot iesi decat cu fete, daca ar fi sa vina si baieti.eu nu ies ca stiu ca il deranjeaza. Si am speranta ca o sa ma impac. Daca afla ca am iesit si erau si baieti, chiar daca n am nicio treaba cu ei, il deranjeaza. Inca nu pot sa ma simt libera,fac lucrurile tot gandindu-ma sa nu gresesc. De aceea incerc sa vorbesc cu lumea, sa cer sfaturi, pareri. Imi pare rau pentru tine.

| antonia0910 explică (pentru Purec):

sad nici nu stiu cum sa reactionez maine daca ma suna, sa ma intalnesc cu el.

| Purec a răspuns (pentru antonia0910):

Simplu. Spune-i ca nu poti azi ca mergi undeva cu o prietena si nu o poti refuza ca -ai promis de mult timp. apoi incheie si convorbirea cu ceva de genul " hai ca am treaba putin, mai vorbim, pa pa" fara sa ii zici ca il iubesti sau alte cele... Daca te-ar iubii, chiar si un tip orgolios si mandru.ar venii el dupa tine.

| janeD0oe a răspuns:

In cazu asta nu-l intereseza de tine e clar.lasa-l ca baieti care sa te merite sunt

| antonia0910 explică (pentru janeD0oe):

Pai chiar sunt baieti care si-ar dorii o relatie cu mine si sigur s-ar purta altfel sad

| ellutza a răspuns:

Ai reactii disperate, vrei cu disperare sa-ti arate si sa-ti demonstreze ca te iubeste. Trebuie sa intelegi ca nu toti oamenii iubesc la fel. Niciodata o femeie nu o sa ataraga un barbat sau nu o sa-l poata pastra langa ea cu asemenea gesturi si reactii. Evident ai exagerat si reactionat penibil cand el ti-a spus la misto sa iei un bulgare de zapada. La misto trebuia sa iei un bulgare si sa i-l dai in cap sau pur si simplu sa te faci ca gusti gluma lui si mergeai frumos si iti luai apa spunandu-i k i-ar sta mai bine lui sa linga zapada. Ar trebui sa inveti sa te contolezi si sa nu te mai lasi afectata de cel mai infirm gest sau gluma. In viata o sa ai parte de multe glume proaste, de multa indiferenta si multe multe probleme. Ca asa e viata pentru toti... o femeie poate fi oricat de fumoasa si iubirea oricat de mare, daca ea este crizata, geloasa, isterica, babatul nu sta langa ea, si de mule ori oamenii zic "ce mult se iubeai si ce frumoasa era ea si s-au despartit, ai vazut ce sotie urata are?" exact, barbatul sta langa acea femeie langa care isi gaseste linistea si intelegerea ...si sunt multe de spus si de facut, important e sa vrei! Pup si ai grija de tine si de cel drag tie!

| antonia0910 explică (pentru ellutza):

Nu am reactii disperate. El s-a purtat si mai urat de atat, si alte glume urate de fata cu prietenii lui. Intelegeam ca e gluma daca stia sa spuna chestia asta. El continua si ziea: ce,nu e o vietate care bea apa,tu c esti? Dar nu cum s-a exprimat el,sa ling bulgarele de zapada, scuzati mi expresia. Prima oara intr adevar am ras, dar el era serios si tot isi gasea scuze ca nu a zis nimic urat, ca asa cum poate cainele pot si eu. A fost foarte urat. Eu am incercat sa uitam tot si sa vorbim sa il iau in brate. Eram prea speriata cand am vazut ca vrea sa se desparta de mine pentru ca am plecat.

| DryLeaf a răspuns:

Um...
Nu a fost ok ce a facut el (chestia cu zapada/poli), tu ai actionat la spusele lui, plecand. Telefonul de la prietenii lui a fost ceva mai urat decat comparatia dintre tine si Poli. A fost "aiurea" omu' la faza aceea, si spun asta in calitate de baiat (daca are vreo relevanta asta).

Sfatul meu este ca sa dormi, iar maine veti vorbi despre ce s-a intamplat astazi, cu calm :p
Daca este rece cu tine... nu stiu, nu vreau sa-ti dau sfaturi pe care, daca le urmezi, le-ai putea regreta mai tarziu, dar ai putea fi si tu cum este el cu tine.

Sincer, parerea mea este ca nu ai avut aproape nicio vina in seara asta happy
Bafta maine!winking

| antonia0910 explică (pentru DryLeaf):

Da,a zis ca vorbim maine. Putea sa ii refuze nu? SI l-am rugat sa ramana ca le dau banii de benzina baietilor,sa ne intoarcem inapoi,chiar a tipat la mine in plina strada si m-a dat la o parte de langa el. sad Ma gandesc sa nu fi exagerat eu cand am zis ca plec, dar m-a deranjat foarte mult, cu cateva minute inainte de acest lucru eu ma purtasem foarte frumos cu el. El e suparat ca din vina mea parintii lui s au suparat pe el. Dar mi-am cerut iertare fata de toti 3. Daca incercam sa plec, de ce nu m-a opritsad el spune ca nu vrea ca eu sa il iau de prost. Imi spune ca el se umileste. Cu ce? Ca eu chiar m-am injosit, umilit chiar daca s-a purtat asa sad

| antonia0910 explică (pentru antonia0910):

Ca le dau banii de benzina a doua zi, pentru ca nu aveam la mine, dar voiam sa il fac sa ramana cu mine sad

| DryLeaf a răspuns (pentru antonia0910):

Hmm...
Eu cred ca poti mai bine de atat! Sincer!
Nu te cunosc, nu ma cunosti, dar sigur poti mai bine decat el.
Incearca maine sa vorbesti cu el. Daca lucrurile degenereaza... te vei gandi la viitorul TAU, nu al vostru... happy

| seby4music a răspuns:

Fratee...cat de aiurea pe bune nu ii inteleg pe astia, tu te mai gandesti sa te impaci cu el? doamne. sfatul meu e sa il uiti chiar daca nu prea merge, nu prea am inspiratie sa iti zic mai multe acum.doar ca pe bune nu te merita sau poate are pe alta si nu stie cum sa scape de tine nu pune la suflet...gaseste-ti altu.cand o sa auda ca ai pe altcineva o sa vada ce a pierdut.nu suferii degeaba.imi pare sincer rau.

| antonia0910 explică (pentru seby4music):

Nu are pe altcineva. Dar tu ce crezi? A avut motiv sa faca asa? Am gresit eu cand am vrut sa plec sad? Am mai postat o intrebare acum o saptamana cred, tot despre relatia mea cu el, chiar ma consum mult sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna treaba.tu stii ca un adevar partial e cea mai mare minciuna? de ce nu ne spui toate detaliile? nu cumva e ceva care nu are legatura cu intamplarea asta,adica el se comporta asa din senin...a dormit pe o ureche? eu cred ca el se lupta cu inima lui si cu adevarurile tale partiale... tu ce incerci de fapt? sa ne faci pe toti sa fim impotriva prietenului tau? nu ma astept sa recunosti ceva ca probabil te minti singura. nu esti sincera cu adevarat cu prietenul tau si el simte asta. normal ca il iei de prost si normal ca simti ca ar trebui sa mai stai cu el ca simti ca are ceva ce tu nu ai si anume puterea de a fi sincer cu el insusi. incearca si tu sa faci pasul asta. spune-i tot ce nu ai spus pana acum,tot ce ar trebui sa stie. e clar ca te iubeste enorm,si tu stii asta, dar in acelasi timp il toci cu sadism pentru ca nu esti sincera.e momentul cel mai bun pentru o confesiune, fii sincera cu el.mare atentie la adevaruri partiale!

| antonia0910 explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste,, jur ca exact asa a fost, eu chiar ma consum si in acest moment, cer doar pareri si sfaturi. Din alt motiv nu ne-am certat astazi. Exact asa s-a intamplat

| anonim_4396 a răspuns (pentru antonia0910):

Vezi? Te faci ca nu stii,desi stii dar nu vrei sa te gadesti la asta.Cei care ti-au raspuns pana acum uita ca ei stiu doar ce spui tu,dar si ei isi pot da seama ca ceva nu se leaga. La cum ai explicat tu rezulta ca prietenul tau are probleme cu capul,dar eu cred ca tu esti vinovata si ca minti prin faptul ca nu ii spui tot,sigur simti undeva ca ai un adevar nespus dar nu vrei sa renunti la tine si sa-i spui. Omul ala simte cu adevarat pentru tine si tu nu ai puterea sa-ti recunosti ca ai lucruri pe care nu i le-ai spus niciodata. Calca-ti peste inima si spune-i ce nu i-ai spus si ce,probabil, nu ai mai spus nimanui (nu e chiar asa prost cum il crezi tu si sigur ti-a cerut si el sa fii sincera cu el). Daca nu, ar trebui sa fie cel mai mare prost sa accepte ca iubirea dintre voi sa fie manjita de tine prin faptul ca nu esti sincera 100%,de fapt,asta si e problema,nu mai suporta sa se lase calcat in picioare de ce faci,tradezi tot ce aveti. Atat iti spun eu,chiar daca tu crezi ca nu o sa te mai iubeasca, arunca-te in prapastie si fii sincera cu el, altfel o sa-l pierzi sigur.Nu esti in stare sa spui lucruri naspa despre tine ca te iubesti prea mult si pe el il consideri un prost, meriti sa il pierzi. Altceva nici nu mai raspund pe subiectul indiferent ce ai tu sau altcineva de zis ca m-am enervat. Oricum degeaba vorbesc ca nu are nici un efect asupra ta.Esti un caz hopeless.

| antonia0910 explică (pentru anonim_4396):

Nu te inteleg, te enervezi aiurea. Nu am de ce sa mint, ce rost are sa spuneti voi despre el ca este nebun? Sau daca ma intelegeam bine cu el mai postam asa ceva? Eram acum cu el si ne intelegeam bine. Nici macar nu il cunoasteti sa spuneti ca ii fac o reputatie proasta. Am vrut doar sa explic exact cum a fost si sa mi se spuna ce as putea sa fac, atat sad

| Shottas a răspuns:

E dus cu capu... a planuit dinainte sa faca misto de tine ca tu sa te superi, sa va certati si sa iti dea papuci.Treci peste si daca poti arata-i ce a pierdut, momentan nu ii pasa de tine arata-i ca nici tie nu iti mai pasa si despartete u de el nu el de tine. Daca o sa ai aceias atitudine o sa creada ca poate face ce vrea cu tine si u o sa fi doar o papusa pe care o poate jongla cum vrea. Adica in termeni nostri o cv proasta. din cate spui u nu esti deloc asa. de fel nu iau apararea fetelor, dar cand au dreptate nu ma pot aptine. Acuma depinde si in ce fel depinzi de el,,?

| antonia0910 explică (pentru Shottas):

Nu a planuit dinaintesad asa a fost sa fie.nu stiu cum s-a ajuns, din nimic am pornit la toata chestia asta. M-a deranjat nepasarea lui, cum mi-a zis pa.cum m-a lasat asa. Vreau sa ii arat ca nu imi pasa dar cred ca ma va lasa de tot,nu stiu cat ar incerca,e prea mandru ca sa incearca de multe ori sa vb cu mine. Stiu,sunt constienta ca asa gandeste,ca poate sa faca c vrea,ca eu,,tot il iert". Cum poate cineva sa fie asa orgolios? sad Nu depind cu nimic de el, tin la el si este al doilea baiat cu care am legatura, nu-l mai vreau pe al treilea sad

| Shottas a răspuns:

Iti spun eu ca a planuit asta... Si eu faceam asta dar cu fetele care le agatam vara pe plaja sau in cluburi si inainte sa plece faceam pe nemernicu ca sa fie si ele nemernice cu mine pentru ca despartirea sa fie mai usoara. Dar la tine.u esti singura care iubeste in relatia voastra. El vrea doar sa treaca mai departe s-a plictisit. Cred sigur ca nu aveti mai mult de 20 de ani iar la varsta asta la baieti (la fete nu stiu ca nu-s fata) relatile nu se bazeaza pe iubire, se bazeaza pe dragoste adica pe romaneste esti o super bunaciune credincioasa etc. dar la un momendat se plictiseste de tine. Iubire =ti la cineva pentru calitati morale, fizice,materiale,aspect
Dragoste= doar pentru aspect.
Deci el se simte inferior tie adica nu prea are ce vorbi cu tine, tu esti de mult femeie, iar el a ramas acelasi "jucator" prostut. Treci mai departe gesesteti pe cineva responsabil si protector. Femeile au sute de relati, pana la varsta de 25-30 de ani, si parerea mea ca nu sunt curve nici pe departe.

| antonia0910 explică (pentru Shottas):

Pai nu, pentru ca el spune ca tine la mine. Azi zicea ca daca nu ma iubea nu mai statea d vorba cu mine, adica sa ma duca acasa. Dar asa isi arata el iubirea? Eu il imbratisez si el ma da la o partesad chiar nu il inteleg

| Purec a răspuns (pentru antonia0910):

Da normal ca iti zice ca tine la tine. Poate mai are nevoie de tine cand ii mai vine cheful

| Shottas a răspuns (pentru antonia0910):

Adica nu ii mai pasa treci peste!

| mczacky a răspuns:

La tine e o joaca eu fata de prietena am gresit mult mai mult stiu ca am gresit si mi-am cerut scuze am crezut ca nu o sa ma ierte ma iertat iar pe 15 februarie ne-am logodit

| MarTZius a răspuns:

Multi ti-au raspuns aici si majoritatea gandesc la fel.l-ai iubit prea mult si el si-a batut joc de sentimentele tale.nu merita deloc sa te mai gandesti la el si nici sa te mai impaci vreodata cu el.nu meritai asa ceva si el nu merita dragostea ta.stiu,doare enorm de mult dar cu timpul o sa uiti si o sa iti gasesti pe cineva care va merita sa pui suflet si sa il iubesti.ai grija de tine, e greu dar va fi bine, crede-ma.

| lorenna_8112 a răspuns:

Buna,cati ani ai? dar el? scuza-ma ca-ti spun esti usor naiva, nu o lua ca pe o jignire, e o constatare...nu trebuie sa umbli tu dupa el,ti-a prins slabiciunea ca-l vei ierta de fiecare data si de asta iti face asa,fii mai puternica in fata lui l-ai lasat sa-ti calce sentimentele in picioare, pune punctul pe i, ai sa vezi ca va fi altfel eu zic ca nu se va schimba acum ramane sa vezi ce va fi in viitor, daca acum dupa doar 4 luni de relatie iti face asa ce va face dupa mai mult timp nu ai ce sa faci cu un asemenea om langa tine clar nu te iubeste,ori cat ai vrea sa vezi tu ca are sentimente pentru tine nu le are...un barbat care iubeste o femeie nu se comporta asa cu ea, mai ales sa fie violent, fa-ti o alta relatie cu el nu ai nici o sansa asa iti va face mereu, nu are rost sa-ti pierzi timpul langa el, te pup

| ionici a răspuns:

Mai bine UITI DE EL. Nu-l mai cauta.NU MERITA! Decat sa se comporte asa cu tine, mai bine suferi o luna si dupa aia gata.iti trece izbirea asta.straight face Asa e cel mai bine pentru tine.

| simona22 a răspuns:

WOW! draguta acum fara suparare fara nimic iti zic am avut si eu un prieten gen prietenul tau.si mam desp de el dupa jumatate de an pentru ca abia att mi-am dat seama k isi batea joc de sentimentele mele. sfatul meu e ca sa te desp de el stiu ca o sa doara dar nu meriti s suferi pentru unu ca el.sadhappy:X asa ca baftaa in continuare nu e ultimul.:X

| thymistress a răspuns:

Scuze pentru raspunsul tarziu, poate e de folos. Nu am cum sa-mi dau seama daca el te iubeste daca nu cunosc relatia decat prin intamplarea asta....cred ca tu simti si stii daca tine la tine sau nu. Din ce povestesti tu eu inteleg ca amandoi ati dat dovada de orgoliu imens. Pe de o parte, tu ai incercat sa il manipulezi, santajezi cu plecatul-era clar ca tu nu vroiai sa pleci dar iti doreai ca el sa se roage de tine sa ramai. Ei bine, el a simtit asta si ce detesta cel mai mult un barbat e santajul asta si nehotararea. Plus ca el initital si-a calcat pe mandrie si a insistat sa ramai din cate inteleg. Niciodata nu vei face un baiat/barbat sa se roage de tine sa nu faci ceva de genul asta. Probabil l-ai scos din sarite cu plec/nu plec, ei gandesc altfel: daca vrea sa plece, sa nu mai comenteze atat si sa plece, iar daca vrea sa stea, sa ramana. Faza cu baietii nu cred ca a fost din rautate: daca ai fi fost tu in situatia lui si ai fi spus asta, ai fi facut-o ca sa se roage de tine sa nu iti chemi prietenii. Dar el a facut-o pentru ca ii sta in fire, credea ca pleci si nu urma sa ramana restul serii acasa plangandu-si de mila. Pe el l-a deranjat gestul tau de a sta in fata portii, i s-a parut jalnic si l-a enervat iar situatia. Nu trebuia sa te astepti sa ii amane pe prietenii lui: baietii isi respecta cuvantul, plus, ei ar fi ras de el ca e asa nehotarat si ca ia decizii in functie de toanele tale, ca sa spun asa. Te-a trimis acasa ca sa te gandesti ca l-ai pus in niste situatii stupide pentru conditia lui si sa te hotarasti ce vrei. Chestia cum ca vrea sa o termine e furia de moment. E mai bine ca dupa o cearta/situatie naspa sa il lasi ceva timp sa se calmeze inainte sa discutati. Poate tu te calmezi discutand dar el se infurie mai tare si risti sa ia o decizie extrema. Nu il calmezi cu discursuri sau tentative de dragalasenii cand el e furios.