| Girly97 a întrebat:

Stiu ca pisicile torc cand sunt fericite si se simt bine dar desi motanelul cu care ne-am imprietenit noi se lasa luat in brate si chiar sta pe poale fara sa nu ii placa, incepe sa toarca imediat si pare sa incearca sa ma zgarie prin a-si face "culcus" pe pantalonii mei. Din fericire ghearele le avea ascunse si nu m-a zgariat. Dar as vrea sa stiu daca este ceva ce il deranjeaza de parca era sa ma zgarie desi torcea si parca imi spunea ca ii place sa stea in poala mea. Stiu ca pisicile nu isi folosesc ghearele cand se simt bine.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu te zgârie așa îți face ea antrenamentul, trebuie sa fie antrenate, dai sa se joace cu ceva, daca vrea sa te zgârie nu torcea langa tine și fugea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca avea ghearele ascunse înseamnă că nu avea nicio intenție să te zgaraie

| StoicAnalysis a răspuns:

De obicei mai ciupesc cu ghearele anumite materiale pe care sta, pentru stabilitate cred eu. Am avut si eu o pisica pentru o scurta perioada de timp ( o luna ) Si cand dormeam, se punea pe marginea patului si ciupea cu ghearele cearsaful. Zic ca e pentru stabilitate, pentru ca se intampla sa ma foiesc in timp atipeam, si dadeam din greseala cu piciorul peste ea, dar ea nu cadea, pentru ca simteam ca e ancorata cumva de pat cu ghearele.

| carevaescu a răspuns:

Din nefericire nu prea înțelegem multe despre psihologia și comportamentul unei pisici. Din când în când mai dai peste niște ghiduri care explică: "atunci când pisica face x înseamnă ca y". Din nefericire, pisicilor nu prea le pasă de ce scrie în acele ghiduri.

Așa că cel mai bun mod de a conviețui cu o pisică este să îți urmezi intuiția. Dacă pare că se simte bine, atunci lasă așa

| Motisor a răspuns:

Pisicile sunt animale, ele nu înțeleg mereu că pe tine te doare dacă bagă ghearele in pantalonii tăi. Oricum pisicile au obiceiul să toarcă puternic și să strângă cu ghiarele ca și cum ar frământa când sunt bucuroase. Am avut multe pisici și ce-i drept ele au personalități diferite, dar majoritatea când își fac culcuș și torc puternic își scot și ghiarele și te apucă în semn de afecțiune, nu să te zgârie că nu îi place de tine.

| Koria8219 a răspuns:

Pisicile torc si cand sunt stresate nu numai cand se simt bine.

| Dani2345678 a răspuns:

Te plictisesti rau, nu?