| iRawrr a întrebat:

Sunt singura acasa, mia fatat pisica am 10 ani. Si nu stiu ce sa fac imi puteti spune, mama e plecata la bucuresti pana luni dimineata va rog ajutati-ma va rog mult de tot.

Răspuns Câştigător
| Lalala202 a răspuns:

Verifica sa fie in regula puisorii, sa respire, si ai mare grija cu pisica ta, da-i lapte cald, tine-o unde e destul de cald. Ea se descurca, nu te ingrijora!:* Ai grija sa ii dai mancare pentru ca ea consuma foarte mult alaptand puisoriihappy Sa fie sanatosi!>big grin

13 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna biencutzadertyiad,

Nu trebuie sa faci nimic cu puii. Mama se va ocupa de ei. De fapt e bine sa nu ii atingi in primele zile pentru ca daca pisica simte miros de om, s-ar putea sa ii mute din acel loc pentru ca nu se simte in siguranta.
Niciodata, nu ar trebui sa hranesti pisicii mici, nou nascuti cu lapte de la vaca sau de la orice alt animal. Singurul lapte pe care trebuie sa il bea in primele 3 saptamani e cel de la mama si atat.
Daca tu ii dai lapte de vaca (care e mult mai gras decat cel de la pisica), pisoiului ii va merge burta foarte urat, iar organismul lui care e foarte firav va avea de suferit si puii pot muri. Dupa 3 saptamani, poti linistita sa le mai dai lapte daca vezi tu ca puii au nevoie.

Recomand sa lasi puii si femela acolo unde sunt pana fac puii ochi pentru ca daca ii muti tu in alta parte, femela isi poate muta ea singura puii la vecini.
Pa, pa

neluL
| neluL a răspuns:

laughing uite ce probleme ai! Tu trebuie sa dai mancare la pisica si atat! De pui are ea grija. Stai linistita! imi place ca esti grijulie dar mai mult nu poti face!

| irinuca a răspuns:

Biencutza: nu-i da pisicii lapte! Da-i hrana pentru pisici si pune-i la dispozitie multa apa curata si proaspata! Pisica are nevoie de apa pentru a produce lapte pentru puisori.
Laptele de vaca ii poate face rau. Pune-i culcusul intr-un loc ferit, poate chiar sub o masa (pisicile adora sa stea sub ceva, se simt protejate) si asigura-te ca puiutii nu pot iesi din culcus. Litiera pisicii pune-o undeva in zona, la fel si bolurile cu mancare si apa. Dar nu prea aproape de pui, ca ar putea iesi si s-ar putea ineca in apa din bol. Fiind micuti si nestiutori.
Uite un articol excelent despre ingrijirea pisicii care alapteaza si a puilor sai: http://www.animalutul.ro/......puii/1935/

Multa bafta si felicitari pentru puiuti!

| LaughOutLoud a răspuns:

Pune-i tot felul de asternuturi langa ea(se va aseza cu puii unde i se pare cel mai confortabil loc),o tavita cu laptic dar nu foarte aproape de culcusul puilor(asa e indicat), spre deosebire de caini pisicile nu sunt agresive daca pui mana pe puiutii lorasa ca tu spalate pe maini cu sapun, i-a un prosop si verifica daca toti puiutii sunt bine. sper ca te-am putut ajuta

| mgtow a răspuns:

Suna la 112 sa vina ambulata si iti acorda o mana de ajutor cu pisicile.

| Minks a răspuns:

Cum au zis si ceilalti. Asigura-i hrana bazata mai mult pe lapte ca sa compenseze la alaptat. In rest, ai grija sa nu se sufoce pisoii, de restul de ocupa pisica! Sa iti traiasca trupa de fotbal big grin.

| RS4 a răspuns:

Se va ocupa pisica de pui! tu doar hraneste-o cu putin mai mult lapte, de care are nevoi pentru alaptare! si eventual daca nu are deja, pregateste-i un loc confortabil pentru ea si cei 10 pui! moale, calduros, etc! bafta!

| Florinaa14 a răspuns:

Tu doar hraneste pisica bine:X are nevoie pentru a alapta nu ai nevoie de ceva special gandeste-te la pisicile care nasc pe drumuri la ele vine vreun veterinar? nu nu vine pentru ca daca e prima sarcina la pisica poate nu vrea asa de mult sa ii alapteze dar daca mai nastea vreodata cred ca stiai si tu ce sa faci, las-o sa se descurce singura...sa fie sanatosi si frumosi...

| selenagomezz a răspuns:

Ok daca tia fatat pisica pune-o pe ea si puii ei intr-un loc moale calduros hmmm ai grija de ei intr-un loc ferit de primejdi pai cam atat funda?

| karma15 a răspuns:

Pai las-o ca o sa se descurce singura.O sa aiba grija ea de pisoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti cauta pe net. Sau te uiti la ea sa nu i se intample nimica rau.Dar ai nevoie de un medic veterinar neaparat. Scuze ca nu am putut sa te ajut.

| iRawrr explică:

Desigur o sa fac cum spuneti voi mersi.

| p0pandr3 a răspuns:

E naturala faza! Deci lasa asa natura cum e ea! Practic nu ai avea ce sa-i faci! Pisica sigur stie ce are de facut!