| NoName1234 a întrebat:

Sunteti de acord cu euntansierea cainilor? Eu nu ar trebui sa se gaseasca alta solutie crying((! Dar ce sa facem asta e ROMANIA! crying

Răspuns Câştigător
| MysticWayz a răspuns:

Nu sunt deloc de acord... numai cand vad la televizor pe bune ca incep sa palng eu cand ma uit de exemplu la un film si unc aine este lovit sau omorat incep sa plang pentru iubesc foarte mult animalele! Tare as vrea sa se faca ceva dar din pacate nu cred ca se poate!

5 răspunsuri:
| ExtraSakadat a răspuns:

Nu, nu sunt de acord. sad. Dar asta e tara noastra! straight face

| Crisu_7532 a răspuns:

Alta solutie nu exista in Romania dintr-un motiv foarte simplu: nu exista fonduri pentru a intretine cainii vagabonzi in adaposturi. nu sunt bani pentru a le asigura un spatiu suficient, conditii igenico-sanitare decente si hrana. ca atare, cainii sunt eutanasiati. inca mult timp de acum inainte lucrurile vor fi la fel.
sunt usor miscata de faptul ca tu crezi ca toti cainii sunt eutanasiati. Si revin la ce am spus.nu sunt fonduri iar eutanasierea, desi este complet nedureroasa pentru animal, este un procedeu destul de scump. Statistica arată că în Bucureşti, în anul 2001 erau 90. 000 de câini. În perioada 2001- 2007 Administraţia pentru Supravegherea Animalelor – Bucureşti a raportat capturarea şi eutanasia a 108. 000 câini dintre care 80% au fost eutanasiaţi, iar 20% revendicaţi. O altă statistică dată publicităţii de către aceeaşi administraţie arată că între 2001-2007 inclusiv, cifra exactă a fost de 144. 339 câini eutanasiaţi. Pentru aceasta s-a folosit un buget de 9 milioane de euro. Rezultă că pentru eutanasia unui câine s-au cheltuit peste 60 euro în timp ce o sterilizare costă 20 euro...
totusi, guvernantii nostri prefera sa-i eutanasieze...

| Alice180297 a răspuns:

Nu sunt de acord.

Dar sa stii ca nu numai Romania eutanasiaza caini.

| ριтʏcнα a răspuns:

Exact cum ai spus tu:asta e ROMANIA! nu nu sunt de acord cu asa ceva. dar nu potem sa-l deranjam pe BASESCUTU!

| Larisa005 a răspuns:

Nu sunt de acord cu eutanasierea in general, de cand a trebuit sa imi eutanasiez un papagal, a fost o tragedie pentru mine laughing