| zxcxzxc a întrebat:

Sunteti de acord cu legea care s-a aprobat acum cateva ore, referitoare la eutanasierea cainilor vagabonzi!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merita cainii care au instinct animal sa muste si hartuiesc persoane in varsta/copii mici lasandule urme pe corp, oricum fac bine cu eutanasierea.

| fratiikaramazov a răspuns:

Normal ca nu!

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună.
Vai sărăcuţii câini. Ei nu se gândesc ce fac, nu e aşa? Să aibă soarta câinilor şi cei din politică. Aşa spunea cineva. Dar totuşi, ştim că sunt mulţi, dar totuşi să nu îi omoaere că mie mi se face milă.
Tu ce părere ai?
Baftă.

| zxcxzxc explică:

Eu cred ca isi fac mari pacate mai ales acum in post s-au gasit! na...se rezolva problema prin sterilizare! dar acesti oameni nu au capacitatea de a gandi coerent!

| anonymousxD a răspuns:

Pai nici nu stiu ce sa mai zic. Eu nu sunt de acord cu eutanasierea animalelor dar daca te gandesti bine sunt prea multi si sunt sigura ca nu ai vrea sa fi muscat de un catel maidanez care poate nu a fost sterilizat si sa tragi o groaza de pe urma lui.
Imi este mila si mie de ei dar nu imi plac nici strazile pline de maidanezi pe unde iti este frica sa treci deoarece risti sa fi sfasiat de catre caini.

Cel mai bine ar fi sa ii duca in anumite adaposturi unde sa aiba grija de ei. Asta este parerea mea!

Iti doresc o zi buna in continuare! >big grin

| zxcxzxc explică (pentru anonymousxD):

Draga mea degeaba imi zici mie :* eu sunt la medicina veterinara! si sterilizarea lor in termen medical, egal castrare! tu cred ca te refereai la deparazitare! sunt 2 lucruri total diferite sad Dumnezeu in biblie spune sa traim in pace unii cu altii, iar animalele sa fie ingrijite si iubite de catre noi! deci cine doreste moartea unor animale, chiar si agresie unele, va raspunde candva pentru faptele lor in fata Domnului!

| anonymousxD a răspuns (pentru zxcxzxc):

Okay,sa zicem ca iti dau dreptate.
Imi este mila de ei nu pot sa spun ca nu,dar sa fim seriosi voua chiar va convine sa vedeti pe strazi o groaza de caini murdari si cu o groaza de purici care pe deasupra ii mai si musca pe oameni si pe copiii acestora?
Este atat de placut sa vii de la scoala sau servici si sa iti fie frica sa mergi pe strada pentru ca risti sa fi sfasiat de caini?

Am spus-o si o repet, imi este mila de ei si da recunosc ca am gresit acolo unde am spus "sterilizat" in loc de "deparazitat" dar nu sunt medic veterinar ca sa stiu toti acei termeni specifici meseriei de medic.

Daca tot va pasa atat de mult de ei de ce nu le faceti voi cei care ii iubiti atat de mult adaposturi de caini unde sa aveti grija de ei si sa ii deparazitati? Este usor sa fi iubitor de animale doar cu numele, faceti ceva in acest sens nu dati doar vorbe goale in vant.

| zxcxzxc explică (pentru anonymousxD):

Nu este datoria noastra de a le construi adaposturi pentru animale! in aceste adaposturi cainii sunt mult mai neangrijitzi si bolnavi! datoria noastra este aceea de a le lua apararea necuvantatoarelor! animalul are dreptul la libertate ca si tine, ca si mine! daca noi am trai toata viata intr-o carcera, cum ai trai! tziar place? cum iti va place tie, gandeste-te si la un animal ca la fel de mult ii place si lui sa fie inchis!

| anonymousxD a răspuns (pentru zxcxzxc):

Dar iti place asa de mult sa ii vezi murdari la toate colturile si sa te muste? Probabil spui aceste lucruri deoarece habar nu ai cum este sa te muste un caine si prin ce chinuri treci sau probabil nu ai auzit de toate cazurile despre copiii sfasiati de caini. Oricum legea mi se pare ca s-a aprobat asa ca nu mai putem face nimic.
Iti doresc o zi buna! Si pentru mine este un subiect inchis.

| alecx4music a răspuns:

Nu cred ca e e cineva care ii face placere sa omoare niste animale nevinovate, numai daca e instabil psihic...
Cu toate astea trebuie sa recunoastem ca sunt un pericol. Deci optez pentru eutanasierea lor sau tinerea lor intr-un adapost unde sa fie ingrijiti corespunzator. Nu are rost sa ii tina acolo daca ii lasa sa se manance intre ei.

| NuDauFunda a răspuns (pentru alecx4music):

Deci esti instabil psihic, conform spuselor tale.

| zxcxzxc explică (pentru NuDauFunda):

Poftim? eu sunt instabil psihic?

| zxcxzxc explică (pentru NuDauFunda):

Pai fiecare cu problemele lui

| alecx4music a răspuns (pentru NuDauFunda):

Mai invata limba romana inainte sa postezi comentarii tampite.
mai pe intelesul tau: Nimanui nu-i face placere sa eutanasieze caini, dar este mult grav sa ii lasam sa ne muste.

| NuDauFunda a răspuns (pentru zxcxzxc):

Sigur ca nu tu, eu i-am replicat unui user care postase inaintea mea.

| NuDauFunda a răspuns (pentru alecx4music):

Prietene, tu spui acum ca esti instabili psihic daca preferi sa omori cainii si doua randuri mai jos spui ca optezi pentru eutanasiere...si tot tu ma pui pe mine sa invat limba romana laughing Stiu ce ai vrut sa spui, nu sunt retardat, nu era nevoie sa-mi explici, doar ca ai formulat prost, ca sa nu spun altfel. Lasand la o parte greseala gramaticala din postul de mai sus si afirmatia absolut stupida cum ca bietii caini ar fi canibali.

| alecx4music a răspuns (pentru NuDauFunda):

Ma intreb daca-ti-ai pastra parerea daca te-ar musca un caine si ar trebui sa te duci la spital sa iti faci un vaccin foarte dureros...
Cred ca erai primul care era de acord cu eutanasierea cainilor.
Apropo: In unele centre cainii sunt lasati sa moara de foame si ajung sa se manance intre ei. Mai bine te-ai documenta inainte sa razi.

| NuDauFunda a răspuns (pentru alecx4music):

Nu mi-as schimba parerea. Daca ma musca un caine inseamna ca il provoc, ceea ce nu am de gand sa fac. Mai exista sansa ca el sa fie agresiv prin natura lui, caz in care e de inteles comportamentul si nu vad de ce ar trebui eutanasiati toti maidanezii pentru cativa de acel fel. Sa-i testeze si sa-i eutanasieze doar pe cei agresivi, nu vad de ce ar fi atat de dificil.
Sunt destul de inteligent cat sa privesc lumea printr-o perspectiva obiectiva si sa-mi dau seama ca lumea nu se invarte in jurul meu, astfel incat sa nu fiu pro sau contra eutanasiere in functie de experientele personale.
Cat despre centrele in care ar fi caini lasati sa moara de foame si ar ajunge astfel la canibalism e foarte posibil sa existe, doar traim in rahatul asta de tara, deci aici iti dau dreptate.

| zxcxzxc explică (pentru NuDauFunda):

Am inteles scuzelaughing

| Alice180297 a răspuns:

Nu sunt de acord! Intr.o seara ii luase interviu unui om si ala spunea sa omoare unii dintre ei si unii sa.i lase in continuare pe strada, sa nu.i sterilizeze. adica aia care raman pe strada se inmultesc, iar se mareste numarul, iar eutanasiaza si asa iar o ia de la capat straight face. saracutele animale sad este pacat de ele. in alte tari platesti amenda daca iti bati cainele si in Romania statu ii omora oh go on ce sa le ceri n.au pic de minte

| InjectabilTerror a răspuns:

In niciun caz. Kum pot face asa ceva? Doamne, in ce lume traim...