| Girly97 a întrebat:

Toate pisicile "framanta" pe poalele proprietarului fara sa le cauzeze disconfort? Din cate am observat, pisica vecinului nostru pare ca ma framanta cand sta pe poalele mele fara gheare, cu pernitele, desi stiu ca nu este cel mai comod mod de a se relaxa. Stiam de la colegele mele de munca ca pisicile framanta cu ghearele.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Stiai gresit.Ele fac chestia aia doar cu pernutele, nu folosesc ghiarele niciodata.
Ele fac asta din anumite motive, care nu se stiu exact.
Un motiv ar fi ca ele is aseaza locul,. in care urmeaza sa se aseze, asa cum fac si oamenii la perna inainte sa se puna pe ea cu capul.

Iei perna si asa o afinezi, sa-i zic asa.
La pisici, asta este un obicei spun uni specialisti de cand pisica traia singura.
Altii spun ca fac asta sa isi marcheze un loc, apasind asa cu pernutele, asta se stie sigur, au acolo in pernute ceva feromoni si ii lasa pe locul ala cel il apasa, marcind astfel locul ei, sau teritoriu.

Cind se relaxeza, cand se intind, da folosesc si ghiarele sa isi intinda picioarele, sa isi curete ghiarele uneori, dar nu pe tine, ori cand framinta cum spui.

| Girly97 explică (pentru relian):

Inseamna ca motanul stie sa aiba grija sa nu ma zgarie. Chiar am pus mana pe labutele lui si am vazut ca avea ghearele ascunse. Nu le-a expus niciodata cat timp statea pe mine. Joi dimineata m-a asteptat intr-un copac ca sa vada cand vin la munca (imi stie si programul) si cu siguranta ca sa stea in copac isi folosea ghearele.

| minrest a răspuns:

Chiar nu framanta cu ghearele. Ai informatia de la persoane care aproximeaza fenomenele la care sunt martore in functie de ce li se pare ca au inteles de la altii; persoane cu o inteligenta redusa. Cand pisica PARE ca framanta cu ghearele, de fapt face altceva, probabil e invatata sa ceara ceva in acest fel complet dezavantajos pentru oameni, dar omul prost se grabeste sa atribuie actiunea pisicii unde crede ca se potriveste.

| carevaescu a răspuns:

Poti sta liniștită. Pisica se relaxează in modul ei, si va pleca singură daca o stresează ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara

| oanarus997 a răspuns:

Cand framanta asa pisicile, inseamna ca se simt bine acolo unde s-au asezat.