| AndrP a întrebat:

Salutare!
Am facut o prostie si am nevoie de niste sfaturi.
A adus tata zilele astea un pui de pisică prin casă și eram aseara la bucătărie doar eu si cu pisica si eram super nervos dintr-o chestie si pisica aia tot dădea cu ghearele într-o pungă si se auzea că naiba si tot nu înceta si m-am enervat mai rau si i-am dat o palmă peste cap.
Stiu ca am fost un mare bou, chiar daca aveam nervii nu trebuia sa fac asta însă a fost o reactie necontrolata.
Si imi pare super rau acum.
Chestia e ca tot am auzit ca în special pisicile, daca le omori sau le bati, te blesteamă si am 7 ani ghinion sau ceva de genul.
Si chestia asta m-a cam speriat.
Stiu ca pare aiurea tare si râdeti si cu curul de mine dar este un gând acolo care ma apasa.
Voi ce părere aveti?
Va rog mult fara mistouri.
Multumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand mai ai nervi, da-te cu capul de pereti pana iti faci cucuie si iese sangele, ca asa iti trec nervii.
Nu omorai bietul animal, ca esti tu prost, copil fara pic de inima!

| Drimmero a răspuns:

Cum sa lovesti un pui de pisica fara aparare doar pentru ca ai nervi? da cu pumni in ceva tare, iesi si ia o gura de aer cand iti vin nervii,, sau fumezi o tigara( daca esti fumator). Ai procedat ca ultimul ghiolban cand ai lovit acel pui care n-are absolut nicio vina... sper ca nu a patit nimic acel pui.

| Hammurabi a răspuns:

Violența față de animale este un blestem în sine.
Poți să te controlezi și să scapi de el, sau poți să-l duci toată viața.

| Alexuţ02 a răspuns:

Mai multe persoane am făcut asta în mod intenţionat sau nu, şi eu am avut nervi şi l-am atins cu piciorul puţin până s-a dat mai încolo, acolo nu era vina lui oricum, eram eu nervoslaughing

În concluzie, nu-ţi mai fă griji, sunt poveşti din popor.

| Justme1997 a răspuns:

Tie de fapt nu îți pasa ca ai lovit un biet pui de pisica ci ca ai putea sa ai ghinion laughing controleaza-te si tu

| ovidiu123432 a răspuns:

O vizita la psiholog si se rezolva.

| Hammurabi a răspuns (pentru ovidiu123432):

Psihiatru, vrei să spui.

| ovidiu123432 a răspuns (pentru Hammurabi):

Exact, greseala mea big grin

| BadAngel3 a răspuns:

Nu fac misto in momentul de fata.
Astea cu "ghinion 300 de ani" sunt baliverne.
Violenta nu mai e o baliverna. Ce ai sa faci cand ai sa te enervezi rau in preajma cuiva care are sa te irite? Ai sa il bagi in spital ca asa ti-a fost tie reactia necontrolata? Tie ti-ar placea sa te bata cineva doar pentru ca "nu se poate controla"? E egal ca ai dat intr-o pisica sau oricine altcineva. Invata sa te controlezi si sa nu mai reactionezi salbatic, ca nu esti animal. Iti faci rau atat tie, cat si celor din jur.
Controlul de sine nu e usor, ce-i drept, dar poti sa o faci. Nu o spun in nume de rau, pentru ca nu esti singura persoana care nu se poate controla in stari de genul. Si crede-ma ca nu te judec si nici nu vreau sa te "pun la colt". Ideea e sa fii constient de asta si sa incerci sa si schimbi situatia. Ai sa vezi ca o sa-ti fie mai bine.happy