| 03052003 a întrebat:

TPU as vrea un peste.
Un bol de 8, 5 l ar fi bun pentru doi pesti micuti?
Prima optiune ar fi carasul auriu.Sunt si specii care raman mici? Cat costa? As vrea sa iau o pereche.
A doua ar fi o pereche de pesti sanitari. Sunt pretentiosi?
Si a treia ar fi beta.Pot sa iau o pereche sau nu se inteleg? Am inteles ca sunt agresivi.
Cam cat costa mancarea?
Ce alte specii mai sunt pentru incepatori?
Cat tine un tub de 100 de gr la doi pesti?

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut,cred ca aceasta era intrebarea.
Pai, un tub de mancare costa in functie de tipul ei.Nu are rost sa iei 100 gr, mergi la magazin si cumperi la pliculet.Pestii de acvariu nu pot fi tinuti in bol, nici macar betta.Pestii au nevoie ca una din laturi sa fie dreapta, nu cred ca intelegi ce zici, depinde si cati ani ai happy, mai explicit ai nevoie ori de un acvariu in forma de cub, ori unul in forma de dreptunghi.Gasesti acvarii mici, dar sa stii ca mai bine cumperi unul de 20 de litrii, mergi si vezi in magazin, ii ceri unul facut de ei, nu vreun set de la branduri.Un acvariu facut de cei de la magazin costa 50 de lei maxim la aceasta dimensiune.Hrana,cumpara niste granule si niste fulgi la pliculete tetra, costa cam 3 lei impreuna. Daca ai lumina in camera poti lasa acvariul fara bec, asta pentru ca esti la inceput... Daca vrei sa faci ceva frumos cu plante naturale ai nevoie de neoane, dar deja te complici.Eu zic sa cumperi acvariul, niste nisip din magazin, oricare, dar sa nu cumperi colorat, nu face bine pestilor.Si un filtru ressun asta este mai scump un pic, dar mergi si vezi si tu, are pretul intre 30-50 de lei.Si cumperi 3 xipho, un mascul si 2 femele, asa se tin.In 20 de litrii merg.Toata investitia ar fi in jur de 100-150 de lei, mai ieftin nu prea poti.La iarna o sa mai ai nevoie de incalzitor, care intra si el in 150 de lei, deci totul nu va costa mai mult de atat, indiferent de cat de cald va fi in casa o sa ai nevoie de incalzitor sa iti mentina temperatura constanta.Mai intai montezi aparatura, pui nisipul, apa, pornesti aparatura si din pacate astepti 2 saptamani pana o sa iti cumperi pestii.Asta se numeste ciclare, in acest timp in filtru se formeaza bacterii bune care tin apa curata, la inceput acvariul va fi steril happy.O sa iti scriu si maine continuarea happy.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Va fi steril, iar pestii nu vor supravietuii, si de aceea 2 saptamani se lasa fara nimic in el.

1 răspuns: