| Haydee a întrebat:

Trebuie sa fac un tablou si as vrea sa iasa fara greseala...
Stiti voi ceva secrete pentru pictura, care m-ar putea ajuta?batting eyelashes

3 răspunsuri:
| hippiemuslim a răspuns:

Pff... faci o schita dinainte si pictezi fie pe deasupra schitei fie liber, dar foarte atent. Oricum cand vine vorba de pictat un tablou se foloseste foarte multa culoare, se face un fond, se impart culorile conform schitei apoi se delimiteaza totul.

| OneMoreGirl a răspuns:

Combinatia de linii si culori in forme care apartin picturii constituie un limbaj: trebuie sa-i examinam regulile si procedeele, asa cum sunt analizate rimele si cuvintele intr-un poem sau notele si ritmurile in muzica.Aceasta carte nu face parada de eruditie. Intentia ei este de a oferi citeva chei, nu pentru a epuiza misterul unei picturi - care se pastreaza intotdeauna, ceea ce este foarte bine - ci pentru a descoperi motivele care disting o capodopera de o productie mediocra si care, in orice tablou inzestrat cu o oarecare valoare, dovedesc coerenta unei creatii.� CARTEA DE IDENTITATE ofera informatii referitoare la autorul picturii (atribuirea), la maniera in care este facuta (tehnica) si la trecutul sau (istoria si circulatia operei).� SUBIECTUL trateaza canoanele picturii, de la temele religioase pina la aparitia "genurilor": pictura istorica, scena de gen, portret, peisaj, natura moarta.� COMPOZITIA desemneaza ansamblul mijloacelor, grafice mai degraba decit cromatice, prin care artistul isi organizeaza sau isi ordoneaza pictura.� DESENUL SI CULOAREA: o rivalitate ce ne dezvaluie raporturile, uneori tumultuoase, dintre pictorii care au acordat desenului un loc primordial si cei care au preferat sa isi traduca gindul in culoare.� FIGURA pune problema reprezentarii corpului uman, de la prezenta solemna redata in Evul Mediu la imaginile sugerate de cubism, trecind prin perioada perfectiunii clasice.� STILURILE, de la gotic pina la abstract, sunt prezentate intr-o maniera sintetica.

| Ctrl a răspuns:

No, hai ca te ajut eu, ca sunt la liceul de artawinking. Un tablou fara greseli nu exista, pentru ca din greseli invatam.Si, hai, pentru o grreseala mica nu te omoara nimeni.Si nu exista secrete in pictura.Important este sa nu te grabesti si daca vrei sa faci un tablou, trebuie sa si iti placa subiectul pe care l-ai ales.Deoarece, daca nu iti place, normal ca nu o sa iti iasa ce ai dorithappy. Eu asa fac, si sunt multumita de ceea ce pictez.Si daca vrei sa pictezi in ulei, sa nu incerci sa dai cu pensula ca si cum ai vopsi, ci, fa miscari repetate, adica, prepari culoarea pe paleta, dupa aceea dai ep sevalet, si din nou asa. Sper ca te-am ajutat cat de catwinking. Succes la tablou>big grin