| alexandrubt13 a întrebat:

Un binoclu profesional, performant ce indicii sa caut si ce marci sau o recomandare? Multumesc!

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca-ti permiti asa ceva, fiindca sunt de la $10.000 in sus, unul profesional si performant.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite, am gasit unul mai ieftin pentru tine, doar $ 8.300

https://www.aliexpress.com/......07829.html

iar asta este de $11.000
https://www.aliexpress.com/......84617.html

| Violleta2022 a răspuns:

Uite inca unul profesional aici: $15.000

https://www.fruugoaustralia.com/......-154868822

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Binoclu asa se numeste nu benoclu

| Brizbriz a răspuns:

Primul si cel mai important indiciu este cat de mare poate sa faca zoom optic

problema e ca la un binoclu, spre deosebire de un telescop, NU prea conteaza daca e foarte mare, pentru ca peste o anumita valoare, nu mai poti sa tii imaginea stabila (mainile nu pot tine binoclu fix, cand face zoom 15mii, iar telescopul in general are un soclu, care e fixat pe sol)

apoi vin partile "profesionale", problema de mai sus se rezolva daca are OIS (optical image stabilisation), care poate fi de la foarte putin pana la foarte mult, apoi vine night vision, digital, etc.

la un moment dat chiar am vazut o filmare facuta noaptea, cu o camera care procesa si reprocesa digital, si am avut dubii enorme ca a fost facuta noaptea pentru ca era clara si in culori normale (in general, pe nimeni nu interseaza sa vezi clar si colorat, ci doar sa vezi, ori aia procesa imaginea sa devina normala)

deci, ce buget ai? si ce vrei de la binoclu ala?

| alexandrubt13 explică (pentru Brizbriz):

Pana in 600 roni imi trebuie pentru panda la o gradina aflata la distanta mare sau pentru niste terenuri cultivate si acusi se fura

| RxTx a răspuns:

Dacă îți trebuie doar ca sa te uiți in casele vecinilor de la blocul de vizavi
Indiferent câți bani ai nu o sa fie de prea buna calitate pentru ca sa vezi iti trebuie multa lumina
Asa ca nu o sa vezi

Caută ceva digital
Caută gen camera cu stativ sa nu se miste
Pt ca orice mișcare gata se duce 5 apartamente mai sus mai jos

Mai bine caută o lunetă de văzut pe lună cu ea

| nukeyly a răspuns:

Mai demult la 70 ron am luat un Bushnell din oser ca nou nu cred ca e profesional dar bate lejer multe de 500-1000 ron, cumparate din uk doar sa fac comparatie, inca nu am prins cava mai bun.
Tine minte
1. prima lentila[alea de intrare unde pui ochiu] sa fie cat mai mare de la 14mm in sus e bine.
2. cu cat are mai mult x optic trebuie trepied ca la lunetele astronomice, ca misti mana 1mm si imaginea tremura ca la cutremurul din ~77,
dar poate acum sunt si cu stabilizator de imagine la pret de nava spatiala da na acolo alt nivel, lentile polish multistrat cu puta de papagal si abur de caprioara si antireflex cu cornee de vultur plesuv 45k.

asta era, cu clapa sx dx de zoom, si cauciuc soft touch tip silicon :
Binoclu profesional cu zoom si antireflex Bushnell Powerview 10-90x80
https://www.cel.ro/......wMD0nNA-l/

| alexandrubt13 explică (pentru nukeyly):

Intreb10 ce inseamna 90x80 ce inseamna?

| nukeyly a răspuns (pentru alexandrubt13):

90x80
90x=factor marire__[ex: 10x=mareste de 10 ori]
80=lentila iesire in mm

https://www.youtube.com/watch?v=MiZWqvdtOCU
Binoculars 101: What do the numbers on binoculars mean?
user
Best Binocular Reviews
14.1K subscribers

https://www.youtube.com/watch?v=WqVT4qrkZqg
Avoid these Biggest Mistakes Newbies Make When Choosing Binoculars

| Mihai0101 a răspuns:

Depinde de ce faci cu el terestru sau astronomie pentru ce vrei sa-l folosesti? si un buget in care vrei sa te incadrezi

| alexandrubt13 explică (pentru Mihai0101):

Pentru niste terenuri in camp si buget sa zicem 6-700 roni

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Depinde de ce faci cu el terestru sau astronomie pentru ce vrei sa-l folosesti? Una este cel facut pentru astronomie si alta e cel pentru peisaje terestre sunt diferente din punct de vedere optic!
Dar totusi zi-ne si un BUGET

| Aze a răspuns:

Cele de vânătoare sunt foarte recomandate.