| PennacD a întrebat:

Va rog am nevoie de ajutor! Am un rottweiler, are 3 ani si cred ca a turbat. sau nu stiu ce se intampla cu el! Precizez ca eu il ingrijesc, si totusi m-a muscat, a sarit la mine. Ce as putea face cu cainele? Nu as mai vrea sa-l tin, cred ca este prea periculos! Un raspuns cat mai rapid va rog. Sper ca este buna categoria.

Răspuns Câştigător
| FataOreo a răspuns:

Du-l rapid la o scoala de dresaj, desi este cam tarziu! Trebuie sa il faci ca la armata, ceva de genul, sa nu te vada timp de o saptamana sau mai mult, si apoi sa vedem... Daca nu poti sa il iei tu in masina, poti sa chemi pe cineva specializat(unele scoli de dresaj au asa ceva) sa il tranchilizeze. Nu te speria, caci, deoarece nu e batran, nu va pati nimic rau!
P.S.:NU ALEGE O SCOALA DE DRESAJ LA DOMICILIU! Dupa cum am zis, trebuie sa iti duca putin dorul!

10 răspunsuri:
| Ballet a răspuns:

Buna.
Saracul caine. NU te sfatuiesc sa-l abandonezi. O sa sufere enorm. Cainii sunt cele mai fidele animale, chiar si bolnav tot o sa sufere.
Cred ca esti cam nedreapt/a cu sarmana fiinta cand probabil ca de la altul a luat aceasta boala cand TU nu erai atent/a. Poate ca nu este turbat ci doar te`ai apropiat cand era speriat sau avea o jucarie/manca. Probabil ca nu si-a dat seama ce face.
Du`l urgent la doctor. Nu`l lasa asa. Nimeni nu ti`l cumpara bolnav si o sa ajunga sa moara pe strazi de foame daca`l abandonezi.
Sa nu indraznesti sa-l arunci pe strada asa. Vei face o crima. [ Uciderea ]

Sper sa nu`ti bati joc de o viata. Succes :]

| PennacD explică (pentru Ballet):

Cine a spus de abandonare? straight face Nu am de gand sa fac asa ceva.

| Pirkko a răspuns:

Partea cu turbarea nu are ce cauta aici. Turbarea este o boala infectioasa. Stiai? Mai bine spune-mi:
- cat te-ai informat asupra rasei inainte sa-l cumperi (inainte, nu dupa)? Ce ai citit despre acesti caini?
- in ce scop l-ai cumparat?
- cum l-ai educat?
- ai inteles ca un caine nu se loveste nici cu mana, nici cu altceva (mana mangaie)?
- l-ai "dresat" pentru atac? pentru paza?
Hai, spune-mi, sa pricep si eu cum un rottweiler care e un caine calm, ascultator, fidel si foarte atasat familiei sale isi ataca propriul stapan?

| Mortich a răspuns (pentru Pirkko):

@Pirkko: ' - ai inteles ca un caine nu se loveste nici cu mana, nici cu altceva (mana mangaie)? ' Nu sunt de acord, cu sunt mici trebuie loviti usor peste bot sau la fund pentru ca altfel se invata... straight face

| Pirkko a răspuns (pentru Mortich):

E dreptul tau, Mortich, sa-ti exprimi dezacordul. Eu nu lovesc animalele si nu cred ca violenta (cat o fi ea de "lejera") este o metoda de educatie. Un catel este ca un copil. Nici copiii mici nu se lovesc, desi fac boacane si pipi in pat. Educatia unui caine se face cu rabdare si exercitiu. Si cu raspunderea necesara.

| Mortich a răspuns (pentru Pirkko):

Eu sincer asa am facut cu toti cainii care i-am avut si cu o pisica. Pisica ma musca intruna, pana am inceput sa o lovesc usor, nu sunt atat de brutala, si de acum doar se apropie cu laba si se retrage

| Pirkko a răspuns (pentru Mortich):

Mortich, este alegerea ta...
Cat despre pisica ta, nu spui in ce circumstante are acest comportament. Pisica nu este o papusa cu care te poti juca cand vrei tu sau pe care o poti pipai/mangaia oricand. Pisica are limitele ei, trebuie sa le cunosti si sa le respecti. Oricum, in regula generala, o pisica sau in caine care au incredere in stapani se lasa mangaiati. Tocmai pentru ca mana e folosita pentru a hrani, ingriji si incuraja animalele, nicidecum pentru a le lovi.

| Mortich a răspuns:

La 3 ani nu prea ai ce sa ii mai faci avand in vedere ca a crescut mult. Rasuceste un ziar si de cate ori mai sare ii dai la fund cu el, da nici tare, sau peste bot. Daca face ce trebuie si cum trebuie o sa observi ca urmatoarele date candi ncearca asta doar deschide gura, cand se abtine sa nu muste si nu sare la tine rasplatestel cu ceva.

| VanillaBl a răspuns:

Cheama-l pe Cezar de la "Cezar si cainii" big grin

| Stein_Patrick_1994 a răspuns:

Taicameu a mostenit un rotweiler care acuma are 4 ani si s-a imprietenit cu familia foarte frumos.a umblat la scoala de dresaj 2 ani intregi, si am auzit ca rotweilerul atunci turba cand nu e dus mult timp la imperecheat si nu mai rezista happy Sper ca te-am ajutat, daca e nevoie du-l la un veterinar sa vada ce are, el iti spune raspunsul corect sigur big grin