| CapraSnitzi a întrebat:

am o mica mare problema : azi, cand veneam de la scoala, m-a muscat un caine, insa nu stiu daca era turbat. pana acum, cainele nu mi s-a parut anormal, pentru ca se juca cu cineva, pe cand eu mergeam pe drum si deodata, a sarit la mine. nu am vazut daca avea ochii rosii, sau alte chestii cum ca ar fi turbat. cum imi dau seama? sau daca doamne fereste era turbat, ce se va intampla cu mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NakaTaka a răspuns:

Poti lua Turbarea sau Rabia, care printr-o serie de simptome te poate ucide. Mergi la un spital si fa un vaccin antirabic. Daca exista riscul. Mai bine il faci este recomandarea mea. Nu exista tratament, de aceea trebuie sa iei vaccinul anti-rabic inainte de aparitia unui simptom. Acestea sunt:
hidrofobie
aerofibie
salivare excesiva
comportament diferit (boala afecteaza sistemul nervos al gazdei)
dificultati la mestecare
etc
DUTE SI FA CA SA TE ASIGURI CA NU MORI!

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Daca este turbat trebuie obligatoriu sa iti faci vaccinul obligatoriu de turbare,altfel mori,nu e gluma,de turbare se moare, dar daca cainele nu are virusul turbarii nu ai nimic, cand te-a muscat ti-a dat sangele sau a fost o muscatura prin haine si doar o vanataie, eventual urmareste cainele daca ai cum si vezi comportamentul lui, daca nu esti sigur si a saliva cainelui a atins sangele tau mai bine fa injectiile pana nu e prea tarziu

| Word89 a răspuns:

Cel mai sigur iti faci un antitetanus.