| funkiehair a întrebat:

va rog intrati pe ANIMED ARAD de pe google ca sa vedeti cat de mult le pasa unora de vietuitoare care sunt maltratate, lovite de masinii, sau aruncate in strada! va rog uitati-va si ganditiva la acest articol:Va rugam sa NU mergeti la circ.

Cumparand biletele de intrare sprijiniti financiar cruzimea fata de animalele folosite in circ. In spatele cortinei acestea sunt batute si infometate, private de libertatea de a-si manifesta comportamentul natural. Aceste animale sunt maltratate si batjocorite pentru amuzamentul clientilor circului.

Este logic ca un urs nu merge pe bicicleta si nu poarta costum de balerina in mediul sau natural de viata. Daca doriti sa vedeti animale salbatice va recomandam postul de televiziune ANIMAL PLANET. Elefantii si alte animale sunt batute cu salbaticie pentru a fi invatate sa se urce pe podium si sa stea doar pe picioarele din spate. In sufletul acestor animale este o mare durere. Sunt luate din habitatul lor, membrii familiilor lor sunt macelariti si restul vietii lor va fi trait in suferinta si batjocorire.

Daca mergeti la circ, cei care il conduc vor intelege ca aprobati si doriti aceasta cruzime si vor continua maltratarea animalelor salbatice.

sau cum sunt omorate animalele doar pentru blana acestora ASA CA SPUNETI STOP BLANURILOR(cele de animale)ca nu vreau sa inghetati iarna...big grin si ganditiva si la bietele animale din adaposturi nu doar la cele din magazin.multi spun ca daca sunt din adaposturi sunt urate sau au cate un handicap... da unele chiar au, si ce? daca va ganditi bine si cainele VANDA care a fost la romanii au talent, este tot dintr-un adapost.VA MULTUMESC, DACA NU VATI PLICTISIT SA TOT CITITI DAR ACEST ARTICOL ESTE PT O CAUZA BUNA!

Răspuns Câştigător
| ingerasdragalas a răspuns:

Sunt in totalitate de acord cu tine eu am citit intr-o revista ca animalele care sunt la adapost daca nu sunt adoptate dupa o saptamana sunt OMORATE! Si in plus de ce nu am iubi un animal cu handicap? La mine in clasa doamna invatoare a adus intr-o zi un catelus fara picor! Eu si colegii mei l-am indragit chier daca avea op problema, i-am dat lapte si in timp ce noi facem orele el dormea linistit langa calorifer fara ai mai fi frica ca va fi lovit sau calcat de o masina, exista mii de animale cu astfel de probleme si eu, sincera sa fiu nu as face un orfelinat pentru batrani, as face un loc unde animalele strazii sa locuieasca fara teama sa fie iubite, ingrijite si hranite.Iar sincera sa fiu urasc cirul! Dupa cum zic si tu in spatele spectacolelor minunate se afla batai si rani asupra animalelor! De ce? Ca sa vedem noi un animal salbatic chinui sa mearga pe o bicicleta sau sa poarte costum de balerina? Nu oamneni care nu au pic de sentimente fata de animale si care nu stiu sa iubeasca o fiinta ca ele vor sa castige bani de pe urma animalelor! Dar daca ne gandim mai bine ce i-a facut un biet animal lui ca sa il chinuie in asemenea hal?

1 răspuns:
| NirvanaE a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, funkiehair! Cand eram mai mica, mama m-a dus la circ.Cand am ajuns nu aveam voie inca sa intram asa ca am stat afara. Cum eram eu mica, vroiam sa vad ce se intampla prin spate, asa ca am alergat pana in spatele cortului. Acolo un dresor batea o camila pentru ca nu vroia sa se ridice. Camila a inceput sa urle pe limba ei acolo. Cu toate ca eram mica(aveam vreo 5-6 ani) am observat ca acelei camile i se vedeau coastele! Nu am reactionat atunci in nici un fel pentru ca nu aveam cum.Mama a alergat dupa mine si cand a vazut m-a luat in brate si am plecat! Am plecat definitiv! Nu stiu ce sa mai zic despre blanurile pentru iarna, sau pieile de animale pentru nu mai stiu eu ce anotimp. Urasc oamenii care poarta asa ceva. Mama are o blana asa dar e artificiala.Asta nu ma deranjeaza.Artificialele sunt bune, dar naturalele nu! Eu cred ca blana arata mai bine pe animal decat pe noi, oamenii! De ce credeti voi ca Dumnezeu a dat animalelor blana si noua piele? Noi oamenii putem sa ne confectionam haine cu mana noastra ca sa ne fie cald! Dar animalele? Acum nu o sa vezi un tigru care isi coase niste bermude nu? Ele nu pot sa faca nimic in privinta caldurii.De aceea Dumnezeu a inzestrat animalele cu blana. EU SUNT IMPOTRIVA UCIDERII SI MALTRATAREA ANIMALELOR! Sunt si ele niste suflete, nu? Si ce are un animalut cu handicap? Nu conteaza infatisarea, ci sufletul! Sin in plus oamenii cum au confectionat carucioare, carje si multe altele pentru ei? Pentru animale nu se poate face asta? Ba da! Si s-au confectionat si pen tru animale! Bravo pentru cine a facut asta!
Si acum o sa vorbesc despre fundita. Nu imi pasa daca o sa o iau eu sau altcineva. Conteaza ca am spus ce am avut de spus! Poate ca altcineva va avea un raspuns mult mai bun decat al meu.Mie nu-mi pasa. Nu-mi pasa daca iau funda. Vreau doar sa se interzica odata eutanasierea animalelor si blanuriel de la animale vandute in magazin!