| anonim_4396 a întrebat:

Va rog raspundeti-mi! Pe catelul meu il doare mult burta. Vomita, are dearee, nu mananca decat fortat si nu are chef de joaca. Ce sa fac? I-am facut ceai de menta, i-am dat cascaval sa-l stranga la burtica si habar nu am ce sa mai fac. Azi dimineata era groaznic nu avea chef de nimic. Acum starea lui s-a imbunatatit putin dar nu complet deci va rog ajutati-ma.
Nu vreau raspunsul de genul:-Nu stiu.
-Du-l la veterinar.

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Numai un veterinar poate pune un diagnostic corect, si ii poate dea un tratament corect.In caz contrar, cainele ar putea suferi complicatii si moarte, indiferent de leacurile pe care le folosesti.
Daca vomita si are diaree, este important sa bea apa! Este vital! Fara ea se deshidrateaza si iti moare cat ai zice "peste"! Lasa mancarea, ca nu este atat de importanta precum apa. Fara mancare poate trai. Fara apa nu. Exact ca la om. Ceaiul de menta este o solutie buna.Probabil a mancat ceva ce nu i-a facut bine.

13 răspunsuri:
| djhateme a răspuns:

E posibil sa aiba viermi,mergi maine la farmacie veterinara, si intreaba farmacistul/a, dar oricum, cred ca va trebui sa ii iei pastile pentru viermi. e cam 4, 5 lei o pastila, si se da in functie de greutate.

| andreea171998 a răspuns:

Buna! este posibil sa aiba viermisori.totusi ar trebui sa-l duci la un veterinar. daca are trebuie deparazitat.succes!

| kx123 a răspuns:

Stiu ca ai spus ca nu vrei raspunsuri dinalea, dar crede-ma ca, daca tii la catelul tau cel mai bine ar fi sa il duci la veterinar, nu poti sti ce are! sad

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Ceaiul de menta e bun!
Uite ceva ce te ajuta. Cumpara pastile de diaree pentru bebelusi si da-i-le. Astea sunt chiar bune si pentru caini big grin
Ca sa stii cate si cum sa i le dai, uita-te pe cutie. Sunt sigura ca scrie

| madalinbb19 a răspuns:

Dai lapte stricat acru, o sa se curete, nu o lua ca pe o gluma

| JustMeDiana a răspuns:

Du-l la veterinar si o sa-ti spuna el ce problema are cainele. Poate o sa-ti dea si un tratament. Sper ca te-am ajutat!

| MrBlue a răspuns:

Buna, eu stiu o reteta babeasca dar nu cred ca o poti face pentru ca afara e zapada. Exista o anumita iarba (iarba cainelui). Trebuie sa te duci cu cainele afara intr-un loc cu iarba. Cainele se stie trata si singur, fara ajutorul veterinarului.Cainele va manca iarba "cainelui" dupa care va vomita. Si va face o pauza de mancare 2-3 zile.In timpul acesta cainele se va reface total. Dupa max 3 zile, daca nu mananca mancare du-l la veterinar!

| CocaCola19874 a răspuns:

Pai decat sa incerci leacuri babesti mai bine mergi cu el la veterinar

| CocaCola19874 a răspuns:

Sau poti sa ii dai niste aghiasma

| Kriss96 a răspuns (pentru CocaCola19874):

Aghiasma sa bei tu! Poate iti vine mintea la cap.Si n-ar strica o doza de bun simt si un hobby, o activitate.Vad ca te plictisesti.

| CocaCola19874 a răspuns:

Bah poate sa mirat cineva de el si la deocheat...da ce sa stiti voi

| dryana a răspuns:

În caz că acest cățel este mai mare de 10 ani (canini), cățelular avea probleme de digestie intr-un fel normale pentru varsta sa.In cazul acesta ar trebui să faci o vizită veterinarului.
Dacă acest cățel este mai mic de 10 ani (canini), acest comportament s-ar datora unui aliment expirat sau murdar.(Poate l-ai scos afara si a mancat ceva de pe strada ).
Pentru că ai zis că s-a însănătoșit puțin acest comportament poate fi pur si simplu ca a mancat prea mult.

Sper că te-am ajutat cât de cât! happy happy

| dryana a răspuns:

Tu ai putea sa il plimbi putin pentru a lua aer curat. Daca nu merge, da-i un medicament. Daca nu merge nici asa trebuie sa te duci OBLIGATORIU la veterinar!