| Vintilescu_Alina_2000 a întrebat:

Hei TPU, vă rog ajutati-ma cu un sfat, am o catelusa mica de doar 5 luni si azi dimineata am observat-o ca vomita in conditiile in care aseara a mancat si se juca. De dimineata am observat ca avea o voma ca o spuma alba,am mers la veterinar imediat,acolo mi s-a spus ca are parvoviroza,inca n-a inceput sa faca scaun cu sange sau alte simptome,doar acea voma, ce credeti va scapa? De baut a baut ceai de menta si bea apa, merge, se plimba, reactioneaza daca o strig, ochii ii are limpezi, va rog ajutati-ma!? Dau funda

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pericolul nr.1 este deshidratarea. Fugi la farmacie, cumpără saruri de rehidratare, metaclopramid, furazolidon.
Le dizolvi in apa si ii dai cu seringa, vezi dozele în funcție de greutatea ei.
Continuu ii dai cu seringa ceai de mentă și apa de orez (fierbi o mana de orez până apa se ingroasa, strecori orezul și ii dai doar apa cu seringa).
Daca acționezi rapid și continuu, o poți salva.
PS: nunii mai da apa. Doar ceai de mentă. Daca vomita, redu porțiile și dă-i metaclopramid, vomitând se deshidratează rapid. Și un complex de vitamine și calciu o va ajuta.

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru regis):

Hei multumesc mult, am foat cu ea la veterinar din primul moment in care am vazut o mai abatuta, ea este mai bine i-am dat toata noaptea ceai de menta si de tei, de varsat nu a mai varsat dupa ce am venit de la veterinar si, si primeste ceaiul

| regis a răspuns (pentru Vintilescu_Alina_2000):

Cat timp nu vomita este ok, dă-i ceai de mentă in continuare și apa de orez, ii face foarte bine la intestine. Dar având în vedere că vine Crăciunul și va fi mai greu sa faci rost, fă-ți un mic stoc din cele de mai sus, preventiv. S-ar putea ca simptomele sa apară ulterior și va fi greu să găsești. E foarte probabil că la un moment dat sa nu mai mănânce și să vomite, dar sa sperăm că a făcut o forma usoara.
Ca hrana, este recomandat royal canin gastro-intestinal, dar probabil ți-a dat deja veterinarul. După ce își revine, e indicata o cura de probiotice pentru refacerea florei intestinale.

| Vintilescu_Alina_2000 explică (pentru regis):

Da,momentan ii dau doar ceai de menta,imi este frica sa ii dau alt ceva,usor,usor, cu cat isi revine ea,voi incepe sa diversific, sa incep sa ii dau si zeama de la supa de pui, orez fiert cu legume, ea fata de cealalt catelus al meu este mult mai bine, mai am un catelus, un baietel de 1 an, si la fel a facut, dar el a avit o forma de parvo mult mai severa, dar acum este sanatos si nu mai are nici un fel de problema, multumesc mult