| minda23 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Am un calelus care de ieri dupa amiaza se simte rau: nu mananca nimic si nu se poate tine prea bine pe picioare.(nu este racit si nici nu a fost muscat de ceva) Ce are si ce ar trebui sa fac?
Ofer funda pentru cel ce-mi spune ce ar putea avea.

Răspuns Câştigător
| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Cainele tau este bolnav se vede dupa descrierea ta mergi cu el la veterinar in opinea mea ar putea fi si de la vreme darrrr......bine sa speram ca e de la vreme.Cumpara vitamine pentru el sti vitaminele nu strica si incearca sa il faci macar alea sa le manance si incearca mai mult cu el imbiel cu mancare de mai multe ori si nu uita de calciu [cred ca ar trebui sa fie pentru caini] incearca la un pet-shop din apropiere si i-a cu tine cainele pentru ca sa nu il lasi singur dar daca pet-shopul e aproape si nu stai mult du-te fara el.Stai cat de mult poti cu el si tinel sub supraveghere.Si mergi cu el la un veterinar opinea unui expert e foarte importanta. Uita-te la simptomele lui si ai grija cate luni are sa nu il fi luat prea repede de la mama dar in fine veterinarul o sa ati zica si uitate la bolile posibilei rase daca gasesti ce poate avea spune-le celor de la pet-shop ca vrei ceva pentru boala cutare dar nu pot sa iti spun exact pentru ca:

a.nu sunt veterinar

b.nu stiu ce fel de catel ai

Daca l-ai scos peafara o fi luat ceva de acolo a da si [in caz ca stai la curte ] catelusi trebuie tinuti in casa cateva luni invatai sa mearca la wc nu stiu te descurci tu.

Dar oricum insanatosire grabnica catelului tau si sper ca te-am ajutat

| minda23 explică (pentru Simon_Darius_1999):

Mersi mult!

| Simon_Darius_1999 a răspuns (pentru minda23):

Oricand

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un doctor veterinar. Consultatii pe net nu exista.

| RedNose a răspuns:

"Ce ar trebui sa fac?", tu daca esti bolnav si nu stii de ce nu te duci la doctor? la fel si el, trebuie dus la medic, doar el iti poate spune ce are.
Daca are mai putin de 3 luni ai grija sa nu aiba parvoviroza,deci mergi urgent daca e asa mic.
Calciu ii dai doar daca iti zice medicul, nu ca vreei tu, fiindca daca catelul nu are nevoie de calciu atunci in loc sa-i faca bine o sa-i faca rau.
Daca vrei sa-i dai vitamine dai, ii poti da cafortan, k9 complete growth sau petphos, asta ar fi cele mai bune, dar e bine sa ceri parerea medicului.
Nu are cum sa fie de la vreme daca spui ca nu prea se tine pe picioare, s-ar putea sa fie deshidratat de aia zic sa mergi urgent sa nu aiba parvoviroza.

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Mai adaug ca vitamine, pastile gasesti doar la farmacie veterinara, cei de la petshop nu mai au voie sa vanda aceste lucruri.