| DaciaRomania a întrebat:

Vi s-a întâmplat vreodată să ieșiți la plimbare cu câinele și să nu va asculte, să fugă pur și simplu și să nu se întoarcă?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Evident.
Un caine crescut in casa sau in curte mica o ia la fuga cu prima ocazie cand se simte liber (si nu a fost dresat cum trebuie, de mic).
Cand duci cainele la plimbare, TOTDEAUNA trebuie condus pe lesa (lunga, reglabila).

| MihaelaDart a răspuns:

De intors s-a intors doar cand a vrut ea... mi s-a intamplat de multe ori, are o personalitate puternica si indaratnica, dar mereu se intoarce, niciodata nu mi s-a pierdut.
Acum depinde al tau caine cum l-ai educat, fiecare caine este diferit.

| dullcat a răspuns:

Da, insa l-am prins dupa aceea, fugind intr-un suflet dupa el.Ai mai mare grija pe viitor si va fi bine.

| ioana748 a răspuns:

Daca l ati gasit sa nu l mai lasati fara lesa.
Daca este baiat si simte o fata in calduri nu se mai intelege nimeni cu el
Si in general lesa are rostul ei.
Este ca si cand am lasa din mana un copil de 2 ani...fracțiune de secunda si...
Din iubire nu lasam un copil sa stea la fereastra ca s-ar putea sa si doreasca sa zboare.
Sper ca intelegeti metafora.

| Lupică27 a răspuns:

Nu, dar daca se intampla stapanul este de vina nu cainele, un caine trebuie educat ca si un copil.
Cainele meu cand mergeam cu el pe strada ii ziceam pas si nu pleca de langa picior pana cand nu ii ziceam eu.