| qAnttiDottp a întrebat:

Viermi în ureche la pui de pisica. Buna ziua, ieri m-am trezit cu viermi în urechile pisoiului meu, menționez ca a stat prost și s-a simțit rău ceva timp. Am zis că poate l-a muscat câinele meu și de aceea este așa fără chef și cu dureri. Oriunde îl atingeam mă mârâia și mă zgâria pentru ca îl durea în zonele alea. Nu l-am deparazitat sau făcut injecții, dar l-am îngrijit cu mare atenție. Tot ieri, am dat de el în curte bâzâit de muște și ma gândesc ca de la ele or fi? Ce pot sa fac? Se simte extrem de rău și tot ies de acolo viermii... Nu am unde să-l duc la veterinar. Am încercat cu mama sa-i scoatem cu bețișoare și apa oxigenata dar degeaba și ii face mai rău cred. Pot fi acei paraziți în tot capul lui? Sau în corp? Îmi doresc sa ma trăiască, dar nici sa se chinuie asa, nu a apucat să-și trăiască copilăria lui de pisoiaș crying. Am cautat peste tot pe internet nu am găsit ceva folositor, aveți ceva idee? Habar nu am ce sa mai fac

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista veterinari altfel ii mananca creierul.

| Katoky a răspuns:

Hello!
Un animal de companie înseamnă o responsabilitate. Cum tu ai avut de făcute anumite injecții de când te-ai născut și până acum gândește-te că așa e și cu pisica ta. Ea dacă nu are deparazitarea internă și externă făcută, vaccinurile la zi (care nu sunt nici multe și nici costisitoare) poate să contacteze tot felul de paraziți (purici, paraziți intestinali, acarieni în urechi).
Încearcă să găsești un veteinar în apropiere pentru că e o problemă urgentă (dacă ai posibilitatea să dai niște bani el se poate deplasa la domiciliu )sau poți căuta pe internet un ong care se ocupă cu reabilitarea/protecția animalelor să le ceri un ajutor. În orice caz trebuie să găsești o soluție cât mai urgentă pentru că pisoiul tău chinuie, tratamentele și leacurile de acasă nu funcționează.