| anonim_4396 a întrebat:

You m-am înțepat intr-un cui ieri la 10 si e doar ultimul deget umflat, cu apa oxigenata curățat și cu rivanol o bucată fata pus rivanol și bandajat. Faza e că am fost la doctorul de familie ieri pe la 12 sau 1 si mi-a zis că nu am ce face să stau asa, sunt imun la tetanos? Că doar am degetul umflat și azi chiar incepe sa ma lase sa merg cand ieri ma durea doar cand atingeam piciorul de pietre sau ceva unde era rana și se umflase degetul. Acum chiar nu ma mai doare cand mișc degetul, ma simt bine, nu am avut nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Peachdelight a răspuns:

Eu zic sa mergi sa te vadă un doctor, pentru ca știu cazuri când de la o înțepătura banala cu un cui s-a infectat plaga.

| Guraleului321 a răspuns (pentru Peachdelight):

Păi dacă nu ia legătură cu mizerie, alte lucruri? Am mai fost eu înțepat și cu un ciob

| Stefan2266 a răspuns:

Mergi la spital atunci pentru un vaccin! Cat mai repede!

| Guraleului321 a răspuns (pentru Stefan2266):

Sa cicatrizat, din mine se poate face n vaccin?