| AnimalLover02 a întrebat:

Vreau niste sfaturi despre hamsteri... Ce stiti voi ca le place, ce stiti ca nu le place...
FUNDA. happy

Răspuns Câştigător
| PrincessLuna145 a răspuns:

Pt inceput,e bine sa stii ca hamsterii sunt animale vegetariene,adica nu mananca deloc carne. Poti sa ii dai animalutului tau toate fructele si legumele posibile,mai putin lamaie,ceapa,ardei iute,usturoi,hrean,kiwi,lime,cocos,ciuperci,etc. Hamsterului meu ii placea la nebunie salata/varza, merele si casavalul. Atentie :nu ii da cascaval stricat/mucegait sau sarat! Pt inceput, sa ii cumperi tot felul de jucarii speciale pentru hamsteri(rotobil, tobogan, casuta, etc) mai ales din lemnsau o bucata de lemn pentru a.si toci dintii(sunt in crestere incontinuu) si un bol pentru mancare.ai grija sa fie cusca destul de spatioasa, asa le place hamsterilor. Nu uita de semintele speciale pentru hamsteri si de bidonul cu apa! Atentie! Hamsterilor nu trebuie sa le faci baie:ei se "spala" singuri. Si daca vrei sa imperechezi hamsterii, ai grija ca dupa aceea o sa se bata si trebuie separti inainte sa se omoare(sa ai 2custi la indemana) bafta!

| AnimalLover02 explică (pentru PrincessLuna145):

Documenteaza-te mai bine! hamsterii sunt animale omnivore, draga! si eu nu au voie citrice, nu toate fructele posibile

5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Am visat azi-noapte cu hamsteri ca am avut o gramada si i-am pierdut prin casalaughing vaii ce m-am speriat. Anyway, imi pare bine ca te interesezi de ei inseama ca tii la ei si iti pasa. Eu cand am avut hamsteri nu au fost pretentiosi deloc la mancare. Morcovii le-au placut cel mai mult si sa umble prin tuburile alea de plastic special facute pentru ei. Si iaurt i-am dat si a murit saraculsad. Sa nu ii dai nimic rece, dulce, acidulat, citrice sau acru, amar, iute. Sunt activi noaptea, de aceea ii prinzi mai mereu dormind. Ei dorm 16 ore din 24. Sunt lenesi de felul lor.

| AnimalLover02 explică (pentru AtateaConditii):

Daca va fi al meu rolling on the floor fii sigura ca nu va dormii 16 ore laughing

| AtateaConditii a răspuns (pentru AnimalLover02):

Ha, ai grija sa nu te muste.

| PrincessLuna145 a răspuns:

Si nu uita ca hamsterii sunt animale nocturne:nu ii deranja ziua prea mult; ei de obicei dorm.