| Bezea a întrebat:

Vreau sa cumpar un caine - Shiba Inu; poate cineva sa imi ofere informatii despre rasa? Tin sa mentionez ca mai am un Husky si un Ciobanesc Caucazian; credeti ca se vor intelege?

2 răspunsuri:
| SunyWolf a răspuns:

Se va intelege cu cei doi catei daca atunci cand este pui sta mult in preajma lor. Iar legat de informatii gasesti pe internet.

Asta am gasit pe infocaini:

Origine: Japonia.

Istoric rasa: Este cel mai mic caine de Japonia si cea mai veche dintre rasele japoneze. Are infatisarea neschimbata de 1800 ani. Este numit si caine de desis pentru ca era folosit la vanatoarea pasarilor. Astazi este folosit mai mult ca animal de companie.

Personalitate: Este un caine inteligent, curios, alert, vioi, plin de viata, vesel, vigilent. Uneori independent, ii mai place sa plece singur. Afectuos si devotat stapanului, nu are probleme cu copiii si este un pic rezervat cu strainii. Se intelege cu alti caini si alte animale.

Ingrijire: Periajul blanii acestui caine se face ocazional mai des doar in perioada de naparlire.

Conditii de viata: Este un caine adaptabil atat in curte cat si in apartament. Are un nivel mediu de activitate, se va adapta si dupa un stapan mai putin activ. Ii plac plimbarile lungi si face fata la ele. Are nevoie de socializare, dresaj.

Dresaj: Chiar daca are o anumita inclinatie spre independenta, este totusi un caine ascultator si inteligent. Cu un dresaj consecvent, variat pentru a nu se plictisi (se pot alterna cu momente de joaca ) se pot obtine rezultate bune.

Utilitate: Este utilizat mai rar la vanatoare de animale mici si mai mult ca animal de companie.

Despre socializare gasesti pe internet insa in mare catelul trebuie sa stea in jurul animalelor inca de mic.

Sper ca te_am ajutat!

| B-Zone_Vlad_1982 a răspuns:

Avand in vedere ca Shiba Inu nu este un caine de paza, nu cred ca se va intelege destul de bine cu Caucazian-ul, insa se v-a intelege perferfect cu Husky-ul. Sper ca te-am ajutat.