| Heycfmi a întrebat:

Vreau sa iau niste perusi/perusele si vreau sa nu se bata, ce sa aleg? Sa iau 2 masculi sau 2 female sau doar o femela sau doar un mascul?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai o volieră destul de mare, o să se cam ciufulească oricum...

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate gasesti pe aici raspunsul https://www.youtube.com/@ViataPerusilor/videos

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Sa nu iei doua femele ca se iau la bataie.
Poti sa iei femela cu mascul sau doi masculi.
Dar sunt mai multe lucruri care trebuie sa le iei in considerare.
Sunt multe tipuri de perusi, unii perusii au dimensiuni mai mari iar altii au dimensiuni mai mici.Sa nu iei doi perusi de dimensiuni diferite ca ala mai mare o sa il chinuie pe ala mai mic.
Eu am crescut perusi vreo sapte ani si am observat ca femelele ii cam dominau si bateau pe masculi.Dar cand am avut o data doi masculi se intelegeau destul de bine.Acum depinde de la caz la caz poate nu toti masculii perusi sunt molcomi.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca iti e frica sa nu faca pui, atunci poti sa iei o femela si un mascul, dar cu conditia ca acea colivie sa nu aiba un cuib inauntru. Atata timp cat colivia este dotata doar cu hrana, apa si un leagan, ei nu vor face niciodata pui.