| Lavinia695 a întrebat:

Vreau să îmi achiziţionez un câine şi nu mă pot hotărâ între rasele Shih-Tzu sau Bichon. Mă puteţi ajuta cu nişte sugestii? Şi preţurile celor două rase diferă mult între ele?

1 răspuns:
| DOGStpu a răspuns:

Depinde, Shih Tzu traiecs min 10 -max16 ani, eu am vazut cativa Shih Tzu, si femelele sunt pretentioase, rele, nu prea blande, daca ar lua un mascul ar fi mai bine deoarece ei sunt mai jucausi, dar pretentiosi si aroganti sunt ambii, depinde ce vrei, si ei se formeaza cum ii cresti. Pretul e de la 700 lei in sus, cred, si Shih Tzu iubeste mai mult copii decat adultii, la mancare trebuie sa ii dai cam aceeasi cantitate de mancare in fiecare zi cum am zis depinde de crestere si de cat de pretentios il/o inveti. Bichon, cred ca o sa iti ei Bichon Maltez pentru ca e cea mai cuparata rasa, la pret e la fel ca Shih Tzu cred ca depinde daca e pui sau adult, el traieste min 12-15max ani. Bichonii nu sunt pretentiosi, aroganti indiferent de sex cum sunt Shih Tzu, Bichonii sunt majoritatea albi, depinde de rasa ca sunt mai multi Bichoni, deci parerea mea este ca mai bine ti-ai cumpara un Bichon, deoarece e mai vioi, mai plin de viata, nu e pretentios, e jucaus, depinde de tine pretul il au la fel aproximativ, si Bichonii sunt mai cumparati decat Shih Tzu. Sper ca ti-am fost de ajutor!