| loredanarotariu a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o carte. Ce imi recomandati? O carte care nu ar trebui sa imi lipseasca din biblioteca.

Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Gabriel Liiceanu - Usa interzisa
Gabriel Garcia Marquez - Un veac de singuratate
Stendhal - Rosu si negru
John Fawlles - Magicianul
Marin Sorescu - Trei dinti din fata

22 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Boala ca sansa, de Rudiger Dahlke. Este o carte despre somatizare. Cum dezechilibrele emotionale ajung in corp si provoaca diferite afectiuni tocmai ca sa ne atraga atentia ca intr-un anumit punct e ceva in neregula. Eu am citit-o si am descifrat multe dintre afectiunile pe care le-am avut de-a lungul timpului; sau pe care le au cei din jur. Bine, ca dupa ce iti dai seama si ce lipsuri exista, urmeaza sa le repari.

cristian
| cristian a răspuns:

Codul bunelor maniere astazi

Autor: Aurelia Marinescu
http://www.devadata.ro/default.php?cPath=1

| andreutz a răspuns:

Numele Trandafirului...de Umberto Eco

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ciclul muschetarilor, - daca ai cata romantism in tine!, Cel mai iubit dintre pamanteni, Tom Sawyer & Huck Finn, romanele lui Jules Verne, Shogun, Magicianul, colectii de poezii de marile spirite, etc,...

| DenissaDeea a răspuns:

Shogun scrisa de James-Klavell::Sau Atlasul Descoperiti-Minunile-Lumii editata de editura Readers-Digest, atlasul este un atlas foarte interesant.

April
| April a răspuns:

Colectia enciclopedica Arborele Lumii tradusa in limba romana dupa enciclopedia britanica Marshal Cavendish.
Iliada si Odiseea de Homer

cami
| cami a răspuns:

Panza de paianjen, de Cella Serghi
Papillon de Henri Charriere
Idiotul de Dostoievski
Veronica se hotaraste sa moara de Cohelio

| Delia 75 a răspuns:

Shogun scrisa de James-Klavell; Misterele Parisului de Eugene Sue; Invitatie la vals de Mihail Drumes

| csintalan a răspuns:

...,, arta vanzarilor,, de Zig Ziglar, ...multe exemple din practica culesa de autor,...

| chikitoka a răspuns:

"Fructele pamantului" si "Noile fructe" de Andrei Gide
Daca iti plac vanzarile sa cumperi "Marketing bazat pe permisiune" Seth Godin
"Faust" Goethe
Hotii si Don Carlos - Shiller

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crima si pedeapsa - Dostoievski

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce iubim Femeile -Mircea Cartarescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acasa de luminita aldea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabriel Liiceanu - Usa interzisa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dima elevul dintr-a saptea- e prea shukara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Farul de la capătul tututror lumilor mele", autor Ramona-Sandrina Ilie. Este o carte de poezie...deosebită şi delicată.

| everyyoueveryme a răspuns:

Fratii Karamazov de Dostoievsky

| ▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █▄ █ ▄ █ a răspuns:

Sunt f multe carti interesante. mie una imi plac cele psihologice. http://www.depozituldecarti.ro/......-carti.php eu mereu imi cumpar de acolo sunt f interesante. despre viata. mama. fica. iubire. catei.

| doctorhouse a răspuns:

Iti pot recomanda cateva titluri de carti bune, desi cred ca lista cartilor esentiale pentru biblioteca este destul de mare.

Cateva din cartile de mai jos le-au recomandat si altii, eu iti voi usura cautarea precizand si de unde le poti lua la un pret foarte bun.

Pentru inceput:

Shogun, de James Clavell: http://www.carti-online.com/shogun-voliii-p-42.html
Descoperiti minunile lumii: http://www.carti-online.com/descoperiti-minunile-lumii-p-333.html
Erich Maria Remarque - Nimic nou pe frontul de vest: http://www.carti-online.com/nimic-nou-pe-frontul-de-vest-p-327.html
James Clavell - Nobila Casa: http://www.carti-online.com/nobila-casa-p-300.html

| greu a răspuns:

Cartile scrise de swen hassel

| havana a răspuns:

Moare soacra-mea! de N. D PETRICEANU