Întrebare recomandată | DDD2000 a întrebat:

Vreau sa imi iau un amstaff... si nu stiu daca se poate tine in gradina nu neaparat in apartament sau casa happy
Adica il va afecta? sau va fi ceva normal?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. Se poate tine, dar sa aiba conditii. Sa aibe mereu apa, si sa fie hranit de 2-3 ori pe zi conform varstei ( cat este pui pana intr-un an sa fie hranit cu mancare speciala pentru caini juniori, si dupa 1 an cu mancare speciala pentru caini adulti) sa aiba unde sa se adaposteasca de ploaie si soare. Iarna trebuie musai sa aiba o cusca izolata. Si ar mai trebuie sa fie si plimbat, cat este pui si numai are nevoie de multa miscare pentru a se dezvolta corect din punct de vedere psihic dar si fizic

| DDD2000 explică (pentru LaLaura):

Nu ma lasa ai mei sa il tin in apartament si ultimul lucru care vreau este sa il chinui...
Deci spui ca pot sa il tin la cotet fara probleme dar hranit 2-3 ori pe zi plimbat si ce mai trebuie?

| LaLaura a răspuns (pentru DDD2000):

Vaccinurile, deparazitarea interna ( contra viermisorilor intestinali) si externa ( contra puricilor si capuselor), microcipat ( daca nu este microcipat, veterinarul nu poate sa iti faca vaccinul anti-rabic, care este obligatoriu).
Oricum cat este pui pana pe la 6-7 luni, nu este indicat sa il legi, el are nevoie de multa miscare si are multa energie si este curios, deci are nevoie sa fie liber.

8 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Depinde cum il inveti, poate sta si afara si in casa.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Eu cred ca animalele de casa sunt mai fericite si cresc mai frumos si mai sanatos la curte. N-are cum sa il afecteze negativ, atata timp cat are toate conditiile, o sa-i dai atentie, sa-l plimbi, sa ii faci vaccinurile si sa il hranesti corespunzator

| BadAngel3 a răspuns:

Poti sa il ti in casa, dar ai grija ce el roade tot ce prinde de la 8 pana la 12 luni. happy

| AndreeaDragutza17 a răspuns:

Nu cred ca are ceva deca il tii in casa, dar sa ai grijalaughing))

| danielaioana2 a răspuns:

Si eu am un amstaff de noua luni. Il tin in apartament dar nu am avut probleme cu el. E cuminte. Nu e bine sa il tii pe lant daca stai la casa pentru ca o sa se salbaticeasca si o sa devina agresiv. Asa e. Amstafful unui amic. E tinut pe lant de mic si acum nu se poate nimeni apropia de el. Si nu trebuie neaparat mancare speciala. Pana la cinci sau sase luni poti sa ii dai pedigree junior si orez.fiert cu morcovi si carne de pui. Noi asa am facut. Acum ii dam diferite bobite si ieftine. si orez cu legume si carne. Smanta a cu paine. Mamaliga cu.lapte.

| LaLaura a răspuns (pentru danielaioana2):

Mancarea speciala pentru juniori este bogata in calciu si vitamina D3, de acestae are nevoie un puiut pentru a creste sanatos, oasele sa se dezvolte corect, deci cat este in crestere, cam pana pe la 1 an, are nevoie de calciu si vitamina d3 destul de mult.
Unii caini au intoleranta la lactoza, asta inseamna ca de la lapte fac diaree, dar daca nu are intoleranta, laptele sa fie de 1, 5 % grasime, mai gras nu ii face bine la catelus, iar daca cumperi bobite ieftine, procesate la greu, s-ar putea sa te trezesti cu el cu probleme de sanatate, legate de stomacel, de ficat dar si legat de inima. Painea nu este buna pentru caini, contine carbohidranti, plus ca este foarte procesata ( oare de ce ni se recomanda sa nu mai mancam paine?)
Daca ai dori sa ii faci un fel de mancare, te-as sfatui sa ii faci un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac