| Deeaa1994 a întrebat:

Vreau sa imi iau un porcusor de guinea dar as vrea sa stiu:
1. Daca miroase?
2. Ce mananca?
3.In ce trebuie sa stea?
4.In ce sa il pun?
5. Ce ii place cald sau frig?
Funda

Răspuns Câştigător
| KoolKitty a răspuns:

Pai daca nu il speli saptamanal pute rau (dar ai grija sa nu ii intre apa in urechi, nas si ochi) mananca morcovi, castraveti (nu murati) ardei, gogosari, iarba. Nu ii da varza si alune deoarece ii perforeaza stomacul. Sta in rumegus care trebuie schimbat o data la 3/4 zile, intr-un acvariu (fara apa) sau o cusca speciala pe care o gasesti la magazinele de animale. Se acomodeaza cu temperatura incaperii. Si ai grija ca se scrie porcusor de guineea.

3 răspunsuri:
| miha1984ingerash a răspuns:

Buna
Eu am doi, trebuie pus in cuscuta gasesti la petshop, in cuscuta ii pui talas, daca il schimbi la 3-4 zile nu miroase. Cauta pe net despre porcusori de guineea e cel mai bine asa, dar in principiu mananca: mere, sfecla rosie, morcov, varza, patrunjel verde, salata verde, si se gaseste la farmacia veterinara mancare pentru ei, nu e foarte scumpa. Trebuie sa ii tii in casa. Eu ii tin cu cutiuta lor in dormitor la mine

| Deeaa1994 explică:

Multumesc pentru raspunsuri

| YuYu41 a răspuns:

Miroase,dar abia il simti, mananca de obicei verdeata:varza morcovi...etc,trebuie sa stea in rumegus, trebuie sa il pui intr-un acvariu destul de mare si se acomadeaza la temperatura din casa ta...