| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa plec cu masina mea personala in Grecia la niste rude, vreau sa iau si catelul cu mine ca este posbil sa stau o perioada mai lunga, ce trebuie sa ii fac la catel, pasaport sau ce? si cat costa? multumesc

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Carnet de sanatate + microcip din cate stiu eu. cand primesti microcipul primesti si un cod de bare unic pentru identificare, care se lipseste pe actele sale (carnet de sanatate, pedigree). carnetul de sanatate il primesti cand te duci prima oara cu catelul la veterinar, microcipul nu stiu cat costa, mi l-a dat canisa de unde am luat cainele, dar montarea lui e 10-20 de lei, depinde de veterinar

8 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Pasaport? La catel? In viata mea nu am auzit asemenea lucru, sincer.

| Dey09 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Carnet are si a facut si prima serie de vaccinuri, mai trebuie doar o data la 6 luni sa faca acuma, ceva cu microcip am inteles si eu...costa maxim pana in 60 de lei... voiam sa ma asigur

| Laura927 a răspuns:

Nu poti ieși din România fara pasaport al catelului!
Pe pasaport o sa iti pună toate vaccinurile făcute de cand e mic + vaccinul antirabic, nu i l-ai facut la 3 luni trebuie sa i-l faci pentru ca nu poti ieși din tara fara ăla si microcip.
De-obicei cand mergi la veterinar( ei eliberează pasaportul) verifici pe pasaport sa ai :
Toate vaccinurile de la o luna pana la vârsta pe care o are acum.
Antirabicul
Cipul
De obicei țările străine cer verificarea catelului înainte cu 10 /5 zile sa ieși din tara.
Asa ca eu iti recomand sa ii ceri medicului veterinar sa ii facă o deparazitare interna( ii da 1 pastiluta) si sa ți-o noteze pe pasaport, nu știu cum e in Grecia dar e bine sa o ai pentru ca exista riscuri ca si Cățelul sa nu poată ieși din aeroport cand ajungi acolo!
Ca sa poti călători ai nevoie de cușca specială omologata ce o plătești tu de la un pet-shop, trebuie neaparat sa fie Omologata!
Cușca trebuie sa fie suficient de mare ca sa poată câinele sa stea in picioare!
Nu știu cât te costa toate astea in România ( eu locuiesc in alta tara) asa ca intereseaza-te înainte cu ceva timp!
Biletul la căței sub 6 kg costa 35€
Iar pentru căței mai mari de 6 kg 70€.
Nu uita nimic din ce ți-am spus pentru ca este ft important!
E mai scump prima data dar după o sa plătești doar biletul.

| Laura927 a răspuns:

Scuze nu am citit " cu mașina mea personală ", tot ai nevoie de cușca sa stii si de toate actele pe care ți-am spus.
Ca sa nu fie obositor pentru catelul tau sa stea doar in cușca ii cumperi de la pet-shop o zgarda specială pentru mașina ( e un ham care are o centurica de siguranță pe care o atasezi la centura normala de siguranță ) asa nu primesti nici o amenda.
Dar ca sa fii sigura i-a cușca omologata sa nu te oprească vreun polițist spurcat sa ți-o ceara sau orice eventualitate.

| Dey09 a răspuns (pentru Laura927):

Mersi mult dar am facut, si plec cu masina personala nu cu avionu

| Laura927 a răspuns (pentru Dey09):

Ai facut pasaportul cu toate vaccinurile pe el?
Si vaccinul antirabic?
Si consultarea cu 10 zile înainte?
Plus sa ii iei o centura pentru mașina si o cușca omologata ca sa nu ai probleme pe drum.
In România nu te întreaba nimeni de nimic dar daca te opreste pe drum...o sa ai probleme daca nu ai cele necesare.

| Dey09 a răspuns (pentru Laura927):

Deci trebuie neaparat cusca?

| Laura927 a răspuns (pentru Dey09):

E bine sa o ai la tine cu masina e orice posibil sa stii si daca te opreste vreun politist spurcat care nu are ce face si iti da vreo amenda :/
Mai bine cumpăr-o si gata nu mai stai cu stres si poti călători oriunde cu acea cușca.
Sa nu uiti de centura de siguranță pentru catel pentru ca nu o sa i-l poti tine doar in cușca :/