| Alexa_9443 a întrebat:

Vreau sa stiu cat mai multe despre bichoni! stiu deja multe lucruri folositoare dar as mai vrea sa invat din experienta voastra nu de pe net, carti. etc! as vrea sa facem schimb de sfaturi! vreau raspunsuri din propria voastra experienta sau sa imi spuneti ce ati citit, auzit! nu situri despre caini! de asemenea m`ar interesa si un bichon maltez daca ati stii de unde sa achizitionez unul! sunt din craiova!

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna AleSsa,
Tocmai am raspuns la o intrebare asemanatoare despre Bichon, dar nu erai tu cea care intreaba.
Ce spun eu:
Legat de hrana e la fel ca si ceilalti caini. Le cumperi mancare speciala, Pedigree de exemplu dar pentru bichonul Maltez sunt importante proteinele si grasimile. Poti sa ii dai cartofi, orez si paste fainoase dar trebuie sa fi sigura ca sunt bine gatite.
Legat de blanita ti-as mai atrage atentia la ceva. Cand o sa il cumperi o sa aiba blanita de un alb imaculat dar daca tu ii dai mancare industriala (adica cea din conserve) cainelui o sa vezi ca la nivelul capului in special la ochi si gura blanita va prinde o culoare roscata. Iti recomand ca daca ii cumperi cainelui bobite moi sa nu fie niciodata din carne de vita pentru ca de cele mai multe ori acolo se adauga coloranti si o sa iti distruga blanita cainelui.
Legat de ingrijirea blanitei si a ochilor. In primul rand trebuie sa il piepteni zilnic si sa il spei o data la 2 saptamani. Am intalnit cazuri in care stapanii spuneau ca au observat la catei o usoara tenta de rosiatic in colturile ochilor. Pentru asta tu trebuie sa le prinzi blanita de langa ochi pentru a evita acest lucru sau pur si simplu ai putea sa o tai daca vezi ca ii intra in ochi.
Legat de dresaj sa stii ca sunt foarte usor de dresat pentru ca sunt iubitori si au un temperament foarte jucaus.
Acum legat de boli; toate animalele care sunt de rasa se imbolnavesc mult mai repede ca maidanezii de exemplu, dar in general ei sunt destul de rezistenti. Cele mai intalnite boli pot fi cu aparatul digestiv daca nu ii s-a acordat mancare corespunzatoare, arergii ale pielii, sau probleme cu dantura (ar fi bine daca l-ai peria in fiecare seara sau sa ii oferi oase care ii curata dintii - gasesti in farmaciile veterinare).
Singura problema cu ei ar fi faptul ca trebuie sa le cureti ochii in fiecare zi (cel putin asta recomand eu ca sa aiba ochii curati - poti folosi substante din farmaciile veterinare sau poti sa pui pe o vata apa calduta) si necesita periaj zilnic pentru ca se incurca blanita.
Cand devin adulti, blanita le creste pana in pamant si la naparlire o sa ai ceva de curatat.
Cam atat imi vine in minte.
Pa, pa

3 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Ai aici ceva oferte care inca mai sunt valabile http://www.anunturi.biz/anunturi/bichon+maltez+craiova
http://www.anunturi.biz/anunturi/bichon+frise+craiova
http://www.anuntrapid.ro/Anunturi-cu/bichon+craiova/pagina_1.html
La toate aceste anunturi sunt postate cate un numar de telefon. Ai putea sa suni si sa intrebi ce varsta au ca am vazut ca la unele nu sunt precizate.
Pa, pa

| LoveSelena a răspuns:

Pai eu am un bicon havanez asi putea sa-ti spun cateva lucruri:
1).Traiesc intre varsta de 15-17 ani
2).Fata cam pe la 1 an jumatate
3).E un animal ideal fiindca nu ii cade mult par si este foarte jucaus
4).Trebuie sa ai grija ce mancare ii dai si daca ii dai mancare de oameni mula se poate inbolnavi
5).Nu ai voie sa ii tai parul care ii sta in ochi pentru ca asa sunt ei.
6).Nu trebuie sa il speli de multe ori cam odata la 2-3 saptamani pentru ca daca ii speli des se pot imbolnavi
6).Trebuie pieptanati de multe ori pe zi.
Cam atat stiu eu sper sa iti fie de folos

| alexandratudor15 a răspuns:

Nu-i da cartofi! este contraindicat!