| Tpuor a întrebat:

As vrea sa va intreb care dintre acesti caini, Bichon Maltez sau Maltez Toy e mai rezistent(cazaturi,frig,) si asa ca si activitate care e mai jucaus, si sa imi spuneti greutatea, inaltimea. Funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| UnKnoWw a răspuns:

Bichon Malteze, malteze toy, sunt ca niste jucarii trebuie ingrijiti cu foarte mare atentie

7 răspunsuri:
| JulyStorm a răspuns:

Fiind micuti, iti dai seama ca au oasele fragile. Si nici la frig nu sunt rezistenti. Da' cu siguranta nu iti iei un astfel de caine ca sa il tii afara. Va sta in casa, la caldurica, atunci cand va fi scos afara va fi imbracat, daca incepe sa tremure il ridici in brate si il bagi in haina, ca doar e o bucatica de catel, nu e doberman. laughing

| Flynn2001 a răspuns:

Mie sincer nu imi plac deloc acesti caini... cred ca sunt la fel, dar trebuie tinuti in casa. daca vrei un caine pentru curte(paza) iti recomand rottweiler.

| IrishCream a răspuns:

Constitutie: Micut, compact, mai degraba lung decat inalt
Greutate: 2-5 kg
Inaltime: 21-25cm
Blana: Eleganta matasoasa alba, stralucitoare, groasa, par greoi de aproximativ 22cm, lung atarnand pana pe pamant de fiecare parte a corpului. In mod obisnuit, blana nu este in valuri si cu bucle. Acesti caini nu pierd parul in mod normal. Multi caini, insa, isi pierd culoarea de alb absolut din jurul ochilor din cauza secretiilor lacrimale.
Culoare: Alb pur
Cap: Usor rotunjit
Dinti: Egali, muscatura foarfeca sau de la colt la colt
Ochi: Intunecati, rotunzi, mari, adanci, contur intunecat deosebit de frumos
Urechi: Lungi, atarnande
Coada: Cu par lung, purtata deasupra spatelui, dar poate si atarna (foarte pufoasa)
Membre: Oase subtiri (gratioase si flexibile)
Picioare: Mici si rotunzi (foarte pufoase)
Viata: In medie 15-20 ani » Sanatatea cainilor din rasa Bichon Maltez

Luxatia patelara este o tulburare care implica migrarea patelei (rotulei) din santul de culisare la la nivelul extremitatii distale a femurului.
Hipoglicemia este o tulburare a diminuarii glucozei din sange caracterizata prin atacuri de lesin si pierderea cunostiintei cu intepenirea cainelui (contractura generalizata).
Criptorhidismul este o tulburare reprezentata de lipsa coborarii unuia sau ambelor testicule in scrot.
Boala tremuratului la albinosi (White shaker disease) este o stare de tremur sesizata la cainii mici albi.
In plus, Maltezii sunt susceptibili la orbire, surditate, stagnarea lacrimilor si la blocarea canalelor lacrimale. Eu am un bichon maltez care face 4 ani pe 1 noiembrie big grin

| Tpuor explică (pentru IrishCream):

Mersi de informatii.Da as vrea sa te intreb al tau e Bichon Maltez din alea care cand ajunge la maturitate e untin mai maricel sau Toy deala care ramane mic si la maturitate.Si vreau sa stiu care e mai jucaus si mai frumos.

| IrishCream a răspuns (pentru Tpuor):

Pai bichonul maltez este foarte jucaus dar nu trebuie solicitat foarte tare! Si la maturitate creste adica nu ramane la fel ca la varsta de 6 saptamani sau cam asa! Creste dar nu foarte mult;) http://www.google.ro/......tp?/imgres mai mult de atat nu creste :) Dar eu de exemplu nu il las asa latos! Eu il tund scurt o data la cateva luni!

| Tpuor explică (pentru IrishCream):

Aha da eu nu stiu care e diferenta intre Bichon Maltez si Maltez toy. Zimi te rog prin ce se difera.

| IrishCream a răspuns (pentru Tpuor):

Pai sincera sa fiu nu stiu! :-( Cu asta nu te pot ajuta. imi pare rau