| AnOnImOuSsS a întrebat:

Vreau un caine! Dar din pacate stau la apartamentcrying(As prefera un beagle(l-as scoate dimineata la pranz si seara afara si as sta vreo 45 de min cu el afara) ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| lynes a răspuns:

Buna! Eu maine,voi primi un shih-tzu,tot de apartament micut,si si eu stau la apartament.
Nu e asa de rau,daca,nu il hranesti cu mancare de-a ta sa zic asa,va mirosi a ''caine'' in casa,dar daca il hranesti cu mancare comerciala [ pedigree,dar eu o sa ii dau royal canin ] nu o sa miroasa.
A,si inca ceva : Cand iti iei un caine,daca stai la apartament,sa fie micut, sa ramana asa, si sa nu aiba blana, ca la un caine lup, cu 2 straturi ca sa lase par incontinuu,sa fie cu par ca noi,cum ar fi shih-tzu,beagle,yorkshire terrier,care nu naparlesc,dar trebuie tunsi regulat [ fara beagle ]
Si baia, o faci odata p luna, si ii speli labutele cand vii de afara, o sa fie greu pana cand se invata la pampers, dar asta face in 3-4 zile. Apoi,dupa un an,o sa aiba capacitatea de a se tine, si atunci nu o sa isi mai faca nevoile niciodata, doar cand il scoti, dim la pranz si seara.
Sper ca te-am ajutat, o zi buna!

4 răspunsuri:
| alex0110 a răspuns:

Da, dar doar daca il scoti afara, cum ai zis. Dar sa stii ca un caine presupune mult mai multe lucruri:
- in casa va fi miros de animal( nu la fel de rau ca la pisici, dar va fi)
-va trebui sa il speli
-sa cureti dupa el(nu ma refer numai la nevoi)
-sa il duci periodic la veterinar
-...
Majoritatea oamenilor care stau la bloc nu isi iau un caine ( presupune prea multe griji).

| Dy20 a răspuns:

NU recomand beagle pentru apartament! prietena mea cea mai buna are unul si e pe cale sa il dea. e o rasa f energica si neascultatoare. distruge tot in casa. cateii din rasa aceasta au nevoie de curte

| vanesaandra a răspuns:

Buna si eu am avut aceas problema si mi-am convins parinti sa imi cumpere un bichon havanez sa stii ca nu e mare are doar maxim 30 cm

| huskyshusky a răspuns:

Depinde ce iti place! Poti si bichon, Yorkshire Terrier, Canis, Shih Tzu, Chihuahua, White Terrier, Mops, Shar Pei acestea sunt rase de apartament, dupa parerea mea orice caine de talie mica poate fi dresat pentru apartament daca ii oferi timp si rabdare. O exceptie face labradorul, caine de talie mare, dar fiind foarte inteligent se acomodeaza perfect la apartament.