| TheBestForYou a întrebat:

1. Ce-mi recomandati sa mananc inainte de un drum cu autocarul de 8-9 ore ca sa nu-mi fie foarte rau?
2. Ce solutii pentru. raul de masina stiti?

7 răspunsuri:
| odorash a răspuns:

Iti sfatui sa nu maninci mult relativ fructe fara cirnaturi sau cipsuri
nu se poate de baut suc )
doar apa plata _
2 ) nu te uita in spate ca poti varsa )

1. incearca sa stai pe primele 2 rinduri de scaune din fata autocarului
2. nu te uita f mult pe geamul lateral al masinii, foloseste parbrizul
3. cind simti ca e iminent sa vomiti, inspira puternic aer pe nas si respira pe gura. Faci miscarea asta de citeva ori si trece.
Nu trebuie sa citesti. In timpul mersului "tremura" revista si ti se face rau.Cumpara de la farmacie niste pastilute antiemetice (inlatura senzatia de rau) numite EMETIRAL. Sunt facute special pentru asa ceva. Iei una inainte sa pleci la drum.
funda?

| mariamar1997 a răspuns:

Pai ai putea lua niste tablete de la farmacie ceva cu e si te scoli putin mai devreme cu o ora o ora jumate si mananci si inainte cu o jumatate de ora de a pleca la drum iei pastila aceea
si la fel daca mai mananci ceva pe drum dupa ce ai mancat sa iei pastila

| ღჩօოჩօղყƙღ a răspuns:

Incearca sa-ti pui cu o zi inainte intr-un pahar:

O lamaie taiata in bucati mici cu zahar

Inainte ca sa mergi la drum mananci si biscuiti

Iar ca sa fi mai sigura ai putea sa-ti iei si medicamente

Distractie placutalove struck

| Tymycy a răspuns:

Iti recomand sa bei in timp ce esti in masina doar sucuri facute din lamaie, ca aia ajuta sa nu iti fie rau.

| OmulUmbrei a răspuns:

-iti recomand sa mananci ceva slab cum ar fi snitalul de pui dar sa nu mananci foarte mult (maxim 3 bucati)
-pentru a nu-ti fi rau in autocar poti sa-ti cumperi niste pastile de la farmacie speciale pentru mersul cu automobile. pastilele trebuie tinute in gura si lasate sa se topeasca. Trebuie sa folosesti 1 inainte de a uraca in autocar si una pe la jumatate drumului. Fundita?

| marynela_6230 a răspuns:

Ca sa.ti treaca raul de masina nu te uita la drum pentru ca imaginea de afara si sunetele din interior sunt diferite si creierul nu poate face konexiunea intre ele...iar de mankat preferabil ceva usor:*

| ankybc a răspuns:

1. mananca ceva usor nu cum ar fi cartofi prajiti sau ochiuri sa zicem un aperitiv
2.doua lamai trebuie sa ai la tine sau apa cu lamai fara zahar ca sa nu te mai chinui cu lamaia, du-te la farmacie si cere ceva pentru raul demasine sincer mai degraba picaturi decat pastile (parerea mea) dar nu srica sa iei niste pungi la tine nu se stie niciodata.