| DrSmoke a întrebat:

Stiti careva solutii pentru raul de masina(voma, greata...)?
va rog ajutati-ma, dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DumiY a răspuns:

Buna!
Uneori am si eu rau de masina.
Incearca metoclopramid-sunt si comprimate (pastile) si picaturi. Ia o pastila inainte cu 30 de minute sa te urci in masina, si cand simti ca iti vine rau, sau ca te doare capul si nu te simti bine mai ia una.
Mai poti incerca Emetostop, se iau tot cu 30 de minute inainte, poti intreba si farmacista/farmacistul ce iti mai poate recomanda.

Stai mai in fata pentru ca acolo e mai altfel decat in spate.

Uite un site, poate te va ajuta: http://www.medicina-naturista.ro/......asina.html
Pa,pa!

| DrSmoke explică (pentru DumiY):

Ms pentru raspuns... happy big grin

| DumiY a răspuns (pentru DrSmoke):

Cu mult drag kiss Mersi pentru fundita.

| DrSmoke explică (pentru DumiY):

Npk happy

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Metoclopramid. cica ajuta si sa stai pe locul din fata sa te uiti in departare.

| doctorandus a răspuns:

Mie imi vine rau de la bradutii aromati (deodorante pentru masini). Vezi daca ai un astfel de bradut in masina si elimina-l.

| Florrentina14 a răspuns:

Eu cand merg cu taxi-ul imi bag nasul in tricou, sau deschid geamul. Cand merg cu autocarul (pentru o excursie sau ceva de genul) imi iau lamaie sau limonada. Mie mi se face rau de la braduletii aia de la masini. In rest, sunt okey.

| Nico9 a răspuns:

Si mie imi e rau in masina. sad Ori deschizi geamul. ori te dai cu un parfum fresh. Saauuu... te apuci de fumat!laughing) Glumeam. Pe fumatori nu-i afecteaza. Din cate stiu eu. Incearca sa mananci o feliuta de lamaie inainte sa pleci. Fundita? puppy dog eyes