| BobiCobra a întrebat:

A cumparat careva de aici un pistol taser si imi poate recomanda unul care sa fie de calitate si sa aiba efect?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pistolul taser este considerat "dispozitiv pentru socuri electrice" si este ilegal.

iata ce spune legea:

"Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:

Portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

| BobiCobra explică (pentru Violleta2022):

E pentru auto aparare si il voi tine in casa in care locuiesc.