| Cristina17991 a întrebat:

Aș dori să trimit un colet prin poșta română în Danemarca și nu știu ce să fac. Trebuie să completez un formulat sau trebuie să scriu doar adresa si numele destinatarului?(precizez că nu am trimis niciodată prin poștă)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa scrii pe colet numele si prenumele si adresa destinatarului, precum si numele si prenumele si adresa expeditorului, respectiv a ta.
Apoi mergi la posta si acolo vei primi un formular, pe care il vei completa tot cu aceleasi date, daca nu te descurci iti va explica functionara de acolo si, dupa aceasta, vei plati taxa, in functie de greutate si distanta, iti va fi comunicata de functionara.

| Cristina17991 explică (pentru Ioandelasal):

Adresa destinatarului si expeditorului trebuie scrisa intr-o limba de circulatie?(am citit undeva ca trebuie scrisa in engleza/franceza daca nu este trimisa in Romania)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristina17991):

N-am trimis in strainatate asa ca nu stiu exact.
In orice caz poti intreba la posta si acolo o sa-ti spuna sigur.