| Unbaiat22 a întrebat:

Acum cv timp am cumparat o unitate de calc de la un baiat si cand l am sunat sa intreb daca o mai vinde l am intrebat si daca are driverele de la placa video si sunet si mi a spus ca Nu.am cumparato si dupa cv timp am formtat calc si acum nu gasesc driver pentru placa de sunet pentru ca nu stiu care e bun si care nu pentru ca nu le am cu calc. am tot citit peste tot despre Everest si Aida am incercat cu Aida dar imi arata acolo la Sound. no detected. m am uitat si pe placa de baza sa vad de care e si nimic.va rog mult ajuta ti ma k e rau fara sonor.id pentru cine chiar se pricepe...kpk.kapak.

5 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Sfatul lui cristacheceliute e corect. Dar daca totusi nu reusesti sa te descurci poti sa-ti cumperi o placa de sunet ca preturile incep de la 20-30 lei (pentru 2 boxe stereo). Nu e o avere si primesti si CD cu drivere. Oricum de preferat e sa cauti driverele placii de baza, iar ca sa identifici modelul acesteia pornesti AIDA si notezi ce scrie la categoria Motherboard. Succes!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cel mai probabil te orientezi dupa modelul placii de baza, pentru ca majoritatea au sound on board. Acel program ar trebui sa-ti afiseze marca si modelul placii de baza, apoi cauti pe net driverele pentru ea si le vei gasi si pe cele pentru modulul de sunet.

| seen a răspuns:

Daca e on board inceara cu driverele realtek

| Unbaiat22 explică:

Multumesc tuturor.am rezolvat problema.:d

| Unbaiat22 explică:

Acum am aceeasi problema.ca am formatat calculatorul si nu ii mai dau de cap.ma puteti ajuta. dati mi add.la kpk. kapak