| Madalinaelenaaa a întrebat:

Acum o saptamana mi-am pus aparat dentar si jos,precizez ca am dintii stambi jos, nu sus! Ma doare maseaua de sus cand beau apa sau cand mananc ceva rece. Este de la plomba pe care am facut-o inainte de a aplica aparatul sau este de la aparatul dentar? O sa treaca durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Am un prieten care a purtat de la 23 de ani până la până la 26 ani
Și avea zile in care se plângea dar avea și zile in care uita că îl are și nu îl dura nimic

| Frank51 a răspuns:

Durerile resimțite diferă și sunt foarte specifice. Durerea de la aparatul ortodontic trebuie să fie "enervantă", și să fie extinsă pe toată arcada, pe când durerea de măsea este o durere acută, de intensitate mare și se resimte doar la un singur dinte.

Disconfortul resimțit de la activarea aparatului ortodontic dispare încet în 3-4 zile, iar în majoritatea cazurilor chiar în 1-2 zile.

| haileewatson a răspuns:

Poate fi de la ambele. Dintii tai se misca iar muscatura ta se schimba incontinuu in timpul purtarii aparatului dentar. Daca dintii calca stramb e normal sa te mai doara. Nu e mai usor daca il intrebi pe dentist lucrurile astea?

| Madalinaelenaaa explică (pentru haileewatson):

Tata nu e mereu acasa si e departe, nu ma pot duce singura.

| Jessica1235 a răspuns:

Probabil este de la aparatul dentar. Dacă nu îți trece în câteva zile atunci probabil ai o carie sau plomba pe care ți-a făcut-o nu a fost făcută bine, cine știe, pot fi mai multe motive.
Și eu am aparat dentar în partea de jos dar niciodată nu m-a durut și în partea de sus dinți. În schimb pățesc următoarea chestie: la un dinte de sus am o bucata de plomba căzută și din aceasta cauză am momente când ma doare dintele iar după câteva minute simt și în partea de jos durerea. După câteva minute îmi trece și simt durerea doar sus.

| Madalinaelenaaa explică (pentru Jessica1235):

Am durerea de masea cand mananc ceva rece sau beau ceva de 6 zile. Fata de cum ma durea acum 4 zile e mai bine acum, e mai putina durere decat era, incepeam sa plang la cat ma durea si imi facea piu piu in creier cand simteam durerea

| Jessica1235 a răspuns (pentru Madalinaelenaaa):

Uneori când îți faci o carie exista posibilitatea să te doară acea măsea pentru ceva timp, am pățit eu de câteva ori. Eu zic să mai aștept câteva zile, dacă durerea nu scade înseamnă că trebuie să mergi la dentist să vezi care e problema.