| DeyBoyAngel a întrebat:

Ajutati-ma la problema urmatoare. ABC triunghi oarecare. Ducem din A mediana pe BC, din B bisectoarea pe AC, si din C inaltimea pe AB. Daca aceste trei linii sunt concurente intr-un punct, demonstrati ca ABC este echilateral.

Răspuns Câştigător
| rockellmy35 a răspuns:

Triunghiul echilateral este si isoscel deci v-a avea toate proprietatile triunghiului isoscel(toate liniile importante coincid)deci doar pentru ca are cele 3 linii importante este triunghi echilateral. Cel putin asa cred, sper ca e bine!happy