| vipera12 a întrebat:

Imi puteti arata cum se face mediana, inaltimea, mediatoarea si bisectoarea intr-un triunghi?
Dau funda!:X

Răspuns Câştigător
| KrEaThYvE a răspuns:

Mediana = AM (placa din punctul A pe latura BC care imparte BC in 2 congruente adica BM=MC
BISECTOAREA=AE, pleaca din A pe latura BC ->>>> A1=A2
inaltimea=Ad(pleaca din A pe latura BC ----> af perpendicular pe BC, D avand masura de 90 grade
mediatoarea =latura ce trece prin mijlocul laturi in mijlocul triunghiului

5 răspunsuri:
| vipera12 explică (pentru KrEaThYvE):

Am vazut si eu toate linkurile tale dar problema e ca nu stiu cum le fac. adica stiu definitiile dar nu inteleg cum fac in triunghi.

| KrEaThYvE a răspuns (pentru vipera12):

Pai la bisectoare=imparte unghiul in 2 unghiuri congruente deci A1=A2
MEDIANA=imparte latura opusa unghiului din care a plecat in 2 deci latura=AB--->AC=CB, C=PUNCTUL CARE IMPARTE LATURA IN 2 CONGRUENTE
INALTIMEA= duci o linie dintr-un unghi si el trebuie sa pice pe latura opusa formand ughi de 90 grade
mediatoarea=este o linie ce trece fix prin mijlocul unei laturi dar care nu preaca din nici un unghi http://82.78.197.97/sc5roman/mate/Geometrie/liniiImp.html (aici vei intelege, funda?

| vipera12 explică (pentru KrEaThYvE):

Deci sa zicem ca tu presupui un triunghi ABC, mediana pune M, inaltimea pune D, mediatoare F ca sa fie mai clar si dau funda direct

| KrEaThYvE a răspuns (pentru vipera12):

Mediana = AM (placa din punctul A pe latura BC care imparte BC in 2 congruente adica BM=MC
BISECTOAREA=AE, pleaca din A pe latura BC ->>>> A1=A2
inaltimea=Ad(pleaca din A pe latura BC ----> af perpendicular pe BC, D avand masura de 90 grade
mediatoarea =latura ce trece prin mijlocul laturi in mijlocul triunghiului

| AlexaGamer a răspuns:

Hmm. si eu tot asta cautasem pe net ca nu stiu cum sa fixez raportorul intr-un triunghi gen ca sa fac bisectoarea unui triunghi da-le dracu ca am aceeasi problema ca a ta!