| pathfinder a întrebat:

Ajutor! Cum fac o baza de date pentru un site? Am facut interfata site-ului si la aceasta trebuie sa leg o baza de date. Mai exact o baza de date care sa imi arate preturile pentru anumite destinatii cu avionul sau autocarul, in functie de destinatie, data, adulti, copii.Site-ul este despre o agentie de turism. Site-ul este facut in html.

Răspuns Câştigător
| jeek0 a răspuns:

In html nu e site.sunt pagini statice. trebuie sa bagi si php ca sa aiba funtionalitate. baza de date o poti face in mysql. evident trebuie sa stii mysql. http://www.marplo.net/php-mysql/mysql.html

2 răspunsuri:
| Baton a răspuns:

Mai bine folosesti un nucleu care iti face auomat baza de date la ce ai nevoie si cu ajutorul unor module site-ul tau va putea face ce vrei tu.e cel mai simplu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca site ul e in html nu ai cum sa incluzi si baza de date in calcul, pentru asta ai nevoie de un limbaj de programare, cel mai simplu php. Ca si server de baze de date iti recomand mysql. folosesti un pachet complet de genul xampp cu server web si server de mysql.